After a deal?
At PRC Direct, we always aim to give our customers the very best prices, that's why we continually monitor our prices to keep ahead of our competitors.
However, if you find the same product cheaper, supplied by a UK authorised dealer, brand new, boxed and in stock, WE WILL TRY to match or beat their price prior to purchase.
See more terms here





| Manufacturer | Zenith |
|---|---|
| GTIN | 8690842382819 |
| Model Number | ZDCT700W |
| Delivery Cost | 0 |
| Delivery Time | 1-3 Days |
| Maximum Load Capacity (kg) | 7.0 |
| Laundry Placement | Freestanding |
| Product Dimensions | 84.6cm x 59.7cm x 56.8cm |
| Features | Quick Dry option, Delay Start function, 7 kg capacity, 34 cm porthole, and 155 degree door opening |
| Filter Full Indicator | No |
| Filter Cleaning Indicator | No |
| Water Tank Full Indicator | No |
| Washing Capacity | 7 kg |
| Shipping Width | 65 cm |
| Shipping Height | 88 cm |
| Wi-Fi | No |
| Reverse Action (Bi-directional) | No |
| Key Feature 2 | Delay Start function |
| Key Feature 3 | 7 kg capacity, 34 cm porthole, and 155 degree door opening |
| Key Feature 1 | Quick Dry option |
| Colour | White |
| Product Category Group | White Goods |
| Remaining Time Display | No |
| Smart Connect | No |
| Child Lock | No |
| Automatic Load Recognition | No |
| Height (cm) | 84.6 cm |
| Bluetooth | No |
| Interior Light | No |
| Stackable | No |
| Start Delay Option | No |
| Shipping Depth | 58.5 cm |
| Sensor Dry Technology | No |
| Self Cleaning Technology | No |
| Depth | 56.8 cm |
| Energy efficiency class | B |
Zenith ZDCT700W 7kg Condenser Tumble Dryer - White
Contact Us for availability.
- Warranty 1 Year





