After a deal?
At PRC Direct, we always aim to give our customers the very best prices, that's why we continually monitor our prices to keep ahead of our competitors.
However, if you find the same product cheaper, supplied by a UK authorised dealer, brand new, boxed and in stock, WE WILL TRY to match or beat their price prior to purchase.
See more terms here






























SAVE £50
The VAX CDCW-CSXA SpotWash Duo Spot Cleaner in Blue/Grey is a powerful and compact cleaning solution for tackling tough stains and spills on carpets, upholstery, and more. Its dual tank system allows for separate clean and dirty water compartments, ensuring a thorough and hygienic clean every time.
Key features of the VAX CDCW-CSXA SpotWash Duo Spot Cleaner include:
- Compact and portable design for easy maneuverability
- Dual tank system for separate clean and dirty water
- Powerful suction to remove stains and spills effectively
- Removable nozzle for easy cleaning and maintenance
- Includes a trial size bottle of VAX SpotWash cleaning solution
| Manufacturer | Vax |
|---|---|
| GTIN | 5012512173931 |
| Model Number | CDCW-CSXA |
| Delivery Cost | 0 |
| Delivery Time | 1-3 Days |
| Colour Group | Silver/Grey |
| Product Range | Carpet Washers |
| Width | 35.8 cm |
| Height | 38.3 cm |
| Product Dimensions | 38.3cm x 35.8cm x 24.1cm |
| Features | Versatile and effective spot cleaner, Avoid cross-contamination, Multi-surface cleaning, Antimicrobial tools |
| Material | plastic |
| Floor Type | Upholstery, Carpet, Laminate, Sealed hardfloors, Stairs |
| Warranty Information | registration required*register the additional warranty on https://www.vax.co.uk/registration |
| Shipping Width | 39.5 cm |
| Shipping Weight | 3.89 kg |
| Shipping Height | 43.5 cm |
| Weight | 3.89 kg |
| Pet Hair Cleaning | Yes |
| Key Feature 4 | Antimicrobial tools |
| Key Feature 2 | Avoid cross-contamination |
| Key Feature 3 | Multi-surface cleaning |
| Key Feature 1 | Versatile and effective spot cleaner |
| Colour | Blue/Grey |
| Product Type | Spot Cleaner |
| Product Category Group | SDA |
| Accessories | 1 x Everday 2-in-1 tool |
| Additional Information | Self-clean function, Portable and slimline design, Long reach hose, Removable water tanks for easy filling, emptying and cleaning |
| Hose Length | 1.52 m |
| Cable Length | 4.5 m |
| Shipping Depth | 25.5 cm |
| Depth | 24.1 cm |




