After a deal?
At PRC Direct, we always aim to give our customers the very best prices, that's why we continually monitor our prices to keep ahead of our competitors.
However, if you find the same product cheaper, supplied by a UK authorised dealer, brand new, boxed and in stock, WE WILL TRY to match or beat their price prior to purchase.
See more terms here


















SAVE £10

The TCL 75P7K-UK is a 75-inch 4K QLED TV that offers stunning picture quality and advanced smart features.
Key features include:
- 4K QLED display for vibrant colors and sharp contrast
- Direct LED technology for precise lighting control
- HDR support for enhanced brightness and detail
- Google TV platform for easy access to streaming apps and content
- Sleek design with slim bezels and a premium finish
| Manufacturer | TCL |
|---|---|
| GTIN | 5901292526313 |
| Model Number | 75P7K-UK |
| Delivery Cost | 0 |
| Delivery Time | 1-3 Days |
| Bluetooth | Yes |
| Dimensions (WxHxD)mm | 1666 x 1035 x 343 |
| Colour Group | Black |
| Product Range | 75 to 79 inch QLED 4 UHD Televisions |
| Width | 166.6 cm |
| Height | 95.8 cm |
| PSTI Compliance | <p>PSTI Compliance - <a href="https://euronics.a.bigcontent.io/v1/static/TCL75P7KUK_PSTI" target="_blank">Download certificate</a></p> |
| Product Dimensions | 95.8cm x 166.6cm x 7cm |
| HDMI Ports | 3 |
| USB Ports | 1 |
| Display resolution | 4K (3,840 x 2,160) |
| Features | Direct LED, AiPQ Processor, Hi-Performance Vertical Alignment |
| Enhanced Refresh Rate | 120HZ |
| Maximum Resolution | 3840 x 2160 |
| Screen size | 75" |
| Display type | QLED |
| Wi-Fi | Yes |
| Operating system | Google TV |
| Smart TV | Yes |
| Refresh rate | 60Hz(VRR 120Hz/DLG 120Hz) |
| HDMI Version | 2.1 |
| HDMI | Yes |
| Weight (kg) | 24.4kg |
| Videocall | Yes |
| USB Recording | Yes |
| USB | Yes |
| VESA Mount Compatible | Yes - 400x400mm |
| Number of USB Ports | 2 |
| Number of HDMI Ports | 3 |
| Speakers | 2 |
| Shipping Width | 185 cm |
| Shipping Weight | 2.5 kg |
| Shipping Height | 112.5 cm |
| Wi-Fi | Yes |
| Width with Stand | 131.6 cm |
| Weight | 22.9 kg |
| RMS Output Power | 2x10 W |
| Key Feature 2 | AiPQ Processor |
| Key Feature 3 | Hi-Performance Vertical Alignment |
| Key Feature 1 | Direct LED |
| Colour | Black |
| Product Type | TV |
| Product Category Group | CE |
| Operating System | |
| Smart Connect | Yes |
| Aspect Ratio | 16:09 |
| Backlight Technology | LED Direct |
| Height with Stand | 103.5 cm |
| Horizontal Viewing Angle | 178 |
| Bluetooth | Yes |
| Standard Refresh Rate | 60 Hz |
| Screen Size | 75 in |
| Screen Technology | QLED |
| Shipping Depth | 17.8 cm |
| Smart TV | Yes |
| Digital Tuner | Yes |
| Depth with Stand | 24.7 cm |
| Depth | 7 cm |
| Energy efficiency class | F |





