After a deal?
At PRC Direct, we always aim to give our customers the very best prices, that's why we continually monitor our prices to keep ahead of our competitors.
However, if you find the same product cheaper, supplied by a UK authorised dealer, brand new, boxed and in stock, WE WILL TRY to match or beat their price prior to purchase.
See more terms here






















The TCL 65C6KS-UK 65" 4K Ultra HD QD-Mini LED TV is a top-of-the-line television that offers stunning picture quality and immersive viewing experience.
Key features include:
- 65" 4K Ultra HD display for crystal-clear images
- Quantum Dot-Mini LED technology for vibrant colors and deep contrast
- Dolby Vision HDR for enhanced brightness and contrast
- Android TV platform for access to a wide range of streaming apps
- Hands-free voice control with Google Assistant built-in
- Sleek design with slim bezels for a modern look
| Manufacturer | TCL |
|---|---|
| GTIN | 5901292526221 |
| Model Number | 65C6KS-UK |
| Delivery Cost | 0 |
| Delivery Time | 1-3 Days |
| Image processor | AIPQ Pro Processor |
| Vesa Mount Size | 300 x 300 |
| Bluetooth | Yes |
| Colour Group | Black |
| Product Range | 65 to 74 inch LED 4K UHD Televisions |
| Width | 144.7 cm |
| Height | 83.2 cm |
| PSTI Compliance | <p>, </p><p>PSTI Compliance - <a href="https://euronics.a.bigcontent.io/v1/static/TCL65C6KSUK_psti" target="_blank">Download certificate</a></p> |
| Product Dimensions | 83.2cm x 144.7cm x 5.6cm |
| HDMI Ports | 3 |
| USB Ports | 2 |
| Digital Audio Out (Optical) | Yes |
| Display resolution | 4K (3,840 x 2,160) |
| Features | QD-Mini LED, QLED technology, HVA Screen, AiPQ Processor |
| Enhanced Refresh Rate | 60Hz |
| Maximum Resolution | 3840 x 2160 |
| Screen size | 65' |
| Display type | QD-Mini LED |
| Wi-Fi | Yes |
| Operating system | Google TV |
| Refresh rate | MEMC 60Hz/VRR (48-120)Hz |
| HDMI Version | 2.1 |
| HDMI | Yes |
| Weight (kg) | 17.7kg |
| Videocall | Yes |
| USB Recording | Yes |
| USB | Yes |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Number of USB Ports | 2.0 |
| Number of HDMI Ports | 3.0 |
| Warranty Information | receipt of purchase must be kept to support any warranty claim |
| Speakers | 2.1 |
| Shipping Width | 160.8 cm |
| Shipping Weight | 24.54 kg |
| Shipping Height | 100 cm |
| Wi-Fi | Yes |
| Width with Stand | 144.7 cm |
| Weight | 17.78 kg |
| Key Feature 4 | AiPQ Processor |
| Key Feature 2 | QLED technology |
| Key Feature 3 | HVA Screen |
| Key Feature 1 | QD-Mini LED |
| Colour | Black |
| Product Type | TV |
| Product Category Group | CE |
| Operating System | |
| Smart Connect | Yes |
| Aspect Ratio | 23.9 |
| Additional Information | HDR Multi-Format: HDR10, HDR HLG, HDR10+ , HDR DOLBY VISION, This TCL TV supports them all., Digital Tuner: DVB-T2/C/S2, Virtual Assistant Supported. |
| Backlight Technology | Mini LED |
| Height with Stand | 89.5 cm |
| Bluetooth | Yes |
| Screen Size | 65 in |
| Screen Technology | Mini LED |
| Shipping Depth | 14.5 cm |
| Smart TV | Yes |
| Digital Tuner | Yes |
| DLNA Certified | Yes |
| Depth with Stand | 29.6 cm |
| Depth | 5.6 cm |
| Energy efficiency class | E |





