After a deal?
At PRC Direct, we always aim to give our customers the very best prices, that's why we continually monitor our prices to keep ahead of our competitors.
However, if you find the same product cheaper, supplied by a UK authorised dealer, brand new, boxed and in stock, WE WILL TRY to match or beat their price prior to purchase.
See more terms here




















The TCL 55Q7C-UK 55" 4K QD-Mini LED UHD Smart Google TV is a top-of-the-line television that offers stunning picture quality and smart features for an immersive viewing experience.
Key features of the TCL 55Q7C-UK 55" 4K QD-Mini LED UHD Smart Google TV include:
- 4K Ultra HD resolution for crisp, clear images
- Quantum Dot technology for vibrant colors and enhanced brightness
- Mini LED backlighting for precise local dimming and improved contrast
- Smart TV functionality with Google TV for easy access to streaming services and apps
- Dolby Atmos sound for immersive audio experience
- Hands-free voice control with Google Assistant built-in
- Sleek design with slim bezels and a premium metal finish
| Manufacturer | TCL |
|---|---|
| GTIN | 5901292528003 |
| Model Number | 55Q7C-UK |
| Delivery Cost | 0 |
| Delivery Time | 1-3 Days |
| Vesa Mount Size | 300 x 300 |
| Bluetooth | Yes |
| Google (Built-in) | Yes |
| TV with stand (WxHxD)mm | 1226 x 760 x 270 |
| Colour Group | Black |
| Product Range | 55 to 64 inch LED 4K UHD Televisions |
| Width | 122.6 cm |
| Height | 76 cm |
| PSTI Compliance | <p>PSTI Compliance - <a href="https://euronics.a.bigcontent.io/v1/static/TCL55Q7CUK_PSTI" target="_blank">Download certificate</a></p> |
| Product Dimensions | 76cm x 122.6cm x 27cm |
| HDMI Ports | 4 |
| USB Ports | 1 |
| Digital Audio Out (Optical) | Yes |
| Display resolution | 4K (3,840 x 2,160) |
| Features | QD-Mini LED, HVA Screen, AiPQ Processor |
| Enhanced Refresh Rate | 240Hz |
| Maximum Resolution | 3851 x 2160 |
| Screen size | 55" |
| Display type | Mini LED |
| Wi-Fi | Yes |
| Operating system | Google TV |
| Refresh rate | 144Hz |
| HDMI Version | 2.1 eARC |
| HDMI | Yes |
| Weight (kg) | 14.5 |
| Videocall | Yes |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Number of USB Ports | 1.0 |
| Warranty Information | receipt of purchase must be kept to support any warranty claim |
| Shipping Width | 140 cm |
| Shipping Weight | 14.5 kg |
| Shipping Height | 87.5 cm |
| Wi-Fi | Yes |
| Width with Stand | 122.6 cm |
| TV Services | BBC iPlayer, Netflix, Amazon Video, Youtube |
| Weight | 14.5 kg |
| Key Feature 2 | HVA Screen |
| Key Feature 3 | AiPQ Processor |
| Key Feature 1 | QD-Mini LED |
| Colour | Black |
| Product Type | TV |
| Product Category Group | CE |
| Operating System | |
| Smart Connect | Yes |
| Backlight Technology | LED |
| Height with Stand | 76 cm |
| Standard Refresh Rate | 120Hz |
| Screen Size | 55 in |
| Shipping Depth | 15 cm |
| Smart TV | Yes |
| Depth with Stand | 30 cm |
| Depth | 27 cm |
| Energy efficiency class | F |





