After a deal?
At PRC Direct, we always aim to give our customers the very best prices, that's why we continually monitor our prices to keep ahead of our competitors.
However, if you find the same product cheaper, supplied by a UK authorised dealer, brand new, boxed and in stock, WE WILL TRY to match or beat their price prior to purchase.
See more terms here






















SAVE £65
The TCL 55A300W-UK 55" QLED 4K Ultra HD TV is a top-of-the-line television that offers stunning picture quality and immersive sound for a truly cinematic viewing experience.
Key Features:
- 55" QLED display with 4K Ultra HD resolution for crystal-clear images
- Dolby Vision HDR technology enhances color and contrast for lifelike visuals
- Integrated JBL speakers deliver powerful, immersive sound
- Android TV operating system provides access to a wide range of streaming apps and services
- Google Assistant and Alexa compatibility for hands-free voice control
- Multiple HDMI and USB ports for connecting external devices
| Manufacturer | TCL |
|---|---|
| GTIN | 5901292529000 |
| Model Number | 55A300W-UK |
| Google Promotion ID | SUMMER20 |
| Delivery Cost | 0 |
| Delivery Time | 1-3 Days |
| Special Offers Text 6 | Use Voucher Code SUMMER20 to receive £20 off |
| Vesa Mount Size | 400 x 0 mm |
| Bluetooth | Yes |
| Dimensions (WxHxD)mm | 1230 x 717 x 28 |
| Colour Group | White |
| Product Range | 55 to 64 inch QLED 4K UHD Televisions |
| Width | 123.1 cm |
| Height | 71.7 cm |
| PSTI Compliance | <p>PSTI Compliance - <a href="https://euronics.a.bigcontent.io/v1/static/TCL55A300WUK_PSTI" target="_blank">Download certificate</a></p> |
| Product Dimensions | 71.7cm x 123.1cm x 2.79cm |
| HDMI Ports | 4 |
| USB Ports | 1 |
| Digital Audio Out (Optical) | Yes |
| Display resolution | 4K (3,840 x 2,160) |
| Features | 4K Ultra HD - Immerse in stunning details, NXTVISION tech - Experience vibrant visuals, Game Master Pro 3.0 - Ideal for gamers, Dolby Atmos sound - Elevates your audio experience |
| Enhanced Refresh Rate | 144Hz |
| Maximum Resolution | 3840 x 2160 |
| Screen size | 55" |
| Display type | QLED |
| Wi-Fi | Yes |
| Operating system | VIDAA U |
| Refresh rate | 144Hz |
| HDMI Version | 2.1 eARC |
| HDMI | Yes |
| Weight (kg) | 16.6 kg |
| USB | Yes |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Number of USB Ports | 1 |
| Number of HDMI Ports | 4 |
| Warranty Information | *receipt of purchase must be kept to support any claim |
| Shipping Width | 140 cm |
| Shipping Weight | 22.12 kg |
| Shipping Height | 87.5 cm |
| Wi-Fi | Yes |
| TV Services | BBC iPlayer, Netflix, Amazon Video, Youtube |
| Weight | 15.7 kg |
| Key Feature 4 | Dolby Atmos sound - Elevates your audio experience |
| Key Feature 2 | NXTVISION tech - Experience vibrant visuals |
| Key Feature 3 | Game Master Pro 3.0 - Ideal for gamers |
| Key Feature 1 | 4K Ultra HD - Immerse in stunning details |
| Colour | White |
| Product Type | TV |
| Product Category Group | CE |
| Operating System | |
| Aspect Ratio | 16:09 |
| Backlight Technology | LED |
| Shipping Depth | 14.5 cm |
| Smart TV | Yes |
| Digital Tuner | Yes |
| Depth | 2.79 cm |
| Energy efficiency class | E |





