After a deal?
At PRC Direct, we always aim to give our customers the very best prices, that's why we continually monitor our prices to keep ahead of our competitors.
However, if you find the same product cheaper, supplied by a UK authorised dealer, brand new, boxed and in stock, WE WILL TRY to match or beat their price prior to purchase.
See more terms here



























































The TCL 50V6C-UK 50" 4K Direct LED HDR Google TV is a high-quality television that offers stunning picture quality and smart features for an immersive viewing experience.
Key features include:
- 50" 4K Direct LED display for crisp, clear visuals
- High Dynamic Range (HDR) technology for vibrant colors and deep contrast
- Google TV platform for easy access to streaming services and apps
- Dolby Audio for immersive sound quality
- Multiple HDMI and USB ports for connecting external devices
| Manufacturer | TCL |
|---|---|
| GTIN | 5901292526399 |
| Model Number | 50V6C-UK |
| Delivery Cost | 0 |
| Delivery Time | 1-3 Days |
| Bluetooth | Yes |
| Dimensions (WxHxD)mm | 1111 x 684 x 257 |
| Colour Group | Black |
| Product Range | 43 to 54 inch LED 4K UHD Televisions |
| Width | 111.1 cm |
| Height | 64.4 cm |
| PSTI Compliance | <p>PSTI Compliance - <a href="https://euronics.a.bigcontent.io/v1/static/TCL50V6CUK_PSTI" target="_blank">Download certificate</a></p> |
| Product Dimensions | 64.4cm x 111.1cm x 7.2cm |
| HDMI Ports | 3 |
| USB Ports | 2 |
| Display resolution | 4K (3,840 x 2,160) |
| Features | Direct LED technology, Google TV, Hi-Performance Vertical Alignment Screen |
| Enhanced Refresh Rate | 120HZ |
| Maximum Resolution | 3840 x 2160 |
| Screen size | 50" |
| Display type | LED |
| Wi-Fi | Yes |
| Operating system | Google TV |
| Smart TV | Yes |
| Refresh rate | MEMC (60 Hz),DLG 120Hz |
| HDMI Version | 2.1 |
| HDMI | Yes |
| Weight (kg) | 7.4kg |
| Videocall | Yes |
| USB Recording | Yes |
| USB | Yes |
| VESA Mount Compatible | Yes - 200 x 200mm |
| Number of USB Ports | 2 |
| Number of HDMI Ports | 3 |
| Speakers | 2 |
| Shipping Width | 123 cm |
| Shipping Weight | 10.58 kg |
| Shipping Height | 76.8 cm |
| Wi-Fi | Yes |
| Width with Stand | 68.4 cm |
| Weight | 7.28 kg |
| RMS Output Power | 2x10 W |
| Key Feature 2 | Google TV |
| Key Feature 3 | Hi-Performance Vertical Alignment Screen |
| Key Feature 1 | Direct LED technology |
| Colour | Black |
| Product Type | TV |
| Product Category Group | CE |
| Operating System | |
| Smart Connect | Yes |
| Aspect Ratio | 16:09 |
| Backlight Technology | LED Direct |
| Height with Stand | 68.4 cm |
| Horizontal Viewing Angle | 178 |
| Bluetooth | Yes |
| Standard Refresh Rate | 60 Hz |
| Screen Size | 50 in |
| Screen Technology | LED |
| Shipping Depth | 11 cm |
| Smart TV | Yes |
| Digital Tuner | Yes |
| Depth with Stand | 25.7 cm |
| Depth | 7.2 cm |
| Energy efficiency class | E |





