After a deal?
At PRC Direct, we always aim to give our customers the very best prices, that's why we continually monitor our prices to keep ahead of our competitors.
However, if you find the same product cheaper, supplied by a UK authorised dealer, brand new, boxed and in stock, WE WILL TRY to match or beat their price prior to purchase.
See more terms here
























The TCL 50V5C-UK 50' QLED FHD HDR Android TV offers a stunning viewing experience with its Quantum Dot technology that delivers vibrant colors and enhanced brightness. With Full HD resolution, every detail is crisp and clear, making your favorite movies and TV shows come to life.
Powered by Android TV, this smart TV gives you access to a wide range of apps and streaming services, so you can easily find and enjoy your favorite content. The built-in Google Assistant allows you to control the TV with your voice, making it convenient to search for shows, adjust settings, and more.
Equipped with HDR technology, the TCL 50V5C-UK enhances the contrast and color accuracy of your content, providing a more immersive viewing experience. The Dolby Audio sound technology delivers rich, clear sound that complements the stunning visuals on screen.
- Quantum Dot technology for vibrant colors and enhanced brightness
- Full HD resolution for crisp and clear picture quality
- Android TV for access to apps and streaming services
- Built-in Google Assistant for voice control
- HDR technology for improved contrast and color accuracy
- Dolby Audio sound technology for rich, clear sound
| Manufacturer | TCL |
|---|---|
| GTIN | 5901292528805 |
| Model Number | 50V5C-UK |
| Delivery Cost | 0 |
| Delivery Time | 1-3 Days |
| Vesa Mount Size | 200 x 200 |
| TV with stand (WxHxD)mm | 1111 x 680 x 257 |
| Colour Group | Black |
| Product Range | 43 to 54 inch QLED 4K UHD Televisions |
| Width | 111.1 cm |
| Height | 68.4 cm |
| PSTI Compliance | <p>PSTI Compliance - <a href="https://euronics.a.bigcontent.io/v1/static/TCL50V5CUK_PSTI" target="_blank">Download certificate</a></p> |
| Product Dimensions | 68.4cm x 111.1cm x 25.7cm |
| HDMI Ports | 2 |
| USB Ports | 1 |
| Digital Audio Out (Optical) | Yes |
| Display resolution | Full HD (1920 x 1080) |
| Features | Colourful Quantum Crystals, Full HD: Crisp & sharp picture quality. , Android TV: Choose from 400,000+ movies and shows from across streaming services., Cast photos, videos, and music from smart devices to your TV with Google Cast. |
| Enhanced Refresh Rate | 60Hz |
| Maximum Resolution | 1920x1080 |
| Screen size | 50" |
| Display type | QLED |
| Wi-Fi | Yes |
| Operating system | Google TV |
| Refresh rate | 50Hz |
| HDMI Version | 2.1 eARC |
| HDMI | Yes |
| Weight (kg) | 10 |
| Videocall | Yes |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Number of USB Ports | 1 |
| Warranty Information | *receipt of purchase must be kept to support any claim. |
| Shipping Width | 123 cm |
| Shipping Height | 76.8 cm |
| Wi-Fi | Yes |
| Width with Stand | 111.1 cm |
| Weight | 7.4 kg |
| Key Feature 4 | Cast photos, videos, and music from smart devices to your TV with Google Cast. |
| Key Feature 2 | Full HD: Crisp & sharp picture quality. |
| Key Feature 3 | Android TV: Choose from 400,000+ movies and shows from across streaming services. |
| Key Feature 1 | Colourful Quantum Crystals |
| Colour | Black |
| Product Type | TV |
| Product Category Group | CE |
| Operating System | Android |
| Smart Connect | Yes |
| Additional Information | This TV does not support additional streaming apps such as BBC iPlayer, ITVX, My5. |
| Backlight Technology | LED |
| Height with Stand | 68.4 cm |
| Standard Refresh Rate | 60Hz |
| Depth with Stand | 25.7 cm |
| Depth | 25.7 cm |
| Energy efficiency class | F |





