After a deal?
At PRC Direct, we always aim to give our customers the very best prices, that's why we continually monitor our prices to keep ahead of our competitors.
However, if you find the same product cheaper, supplied by a UK authorised dealer, brand new, boxed and in stock, WE WILL TRY to match or beat their price prior to purchase.
See more terms here



















The TCL 50P7K-UK is a 50-inch 4K QLED TV with Direct LED technology, HDR support, and built-in Google TV for a seamless viewing experience.
Key features include:
- 4K QLED display for stunning picture quality
- Direct LED technology for enhanced contrast and brightness
- HDR support for vivid colors and sharp details
- Built-in Google TV for easy access to your favorite streaming services and apps
- Sleek design with slim bezels for a modern look
| Manufacturer | TCL |
|---|---|
| GTIN | 5901292526344 |
| Model Number | 50P7K-UK |
| Delivery Cost | 0 |
| Delivery Time | 1-3 Days |
| Bluetooth | Yes |
| Dimensions (WxHxD)mm | 1111 x 709 x 297 |
| Colour Group | Black |
| Product Range | 43 to 54 inch QLED 4K UHD Televisions |
| Width | 111.1 cm |
| Height | 64.6 cm |
| PSTI Compliance | <p>PSTI Compliance - <a href="https://euronics.a.bigcontent.io/v1/static/TCL50P7KUK_PSTI" target="_blank">Download certificate</a></p> |
| Product Dimensions | 64.6cm x 111.1cm x 6.9cm |
| HDMI Ports | 3 |
| USB Ports | 1 |
| Display resolution | 4K (3,840 x 2,160) |
| Features | Direct LED technology, Google TV, Hi-Performance Vertical Alignment Screen |
| Enhanced Refresh Rate | 120HZ |
| Maximum Resolution | 3840 x 2160 |
| Screen size | 50" |
| Display type | QLED |
| Wi-Fi | Yes |
| Operating system | Google TV |
| Smart TV | Yes |
| Refresh rate | 60Hz(VRR 120Hz/DLG 120Hz) |
| HDMI Version | 2.1 |
| HDMI | Yes |
| Weight (kg) | 9.26kg |
| Videocall | Yes |
| USB Recording | Yes |
| USB | Yes |
| VESA Mount Compatible | Yes - 300 x 300mm |
| Number of USB Ports | 2 |
| Number of HDMI Ports | 3 |
| Speakers | 2 |
| Shipping Width | 126.5 cm |
| Shipping Weight | 12.1 kg |
| Shipping Height | 77.5 cm |
| Wi-Fi | Yes |
| Width with Stand | 85.2 cm |
| Weight | 8.7 kg |
| RMS Output Power | 2x10 W |
| Key Feature 2 | Google TV |
| Key Feature 3 | Hi-Performance Vertical Alignment Screen |
| Key Feature 1 | Direct LED technology |
| Colour | Black |
| Product Type | TV |
| Product Category Group | CE |
| Operating System | |
| Smart Connect | Yes |
| Aspect Ratio | 16:09 |
| Backlight Technology | LED Direct |
| Height with Stand | 67.9 cm |
| Horizontal Viewing Angle | 178 |
| Bluetooth | Yes |
| Standard Refresh Rate | 60 Hz |
| Screen Size | 50 in |
| Screen Technology | QLED |
| Shipping Depth | 13.5 cm |
| Smart TV | Yes |
| Digital Tuner | Yes |
| Depth with Stand | 28 cm |
| Depth | 6.9 cm |
| Energy efficiency class | F |





