After a deal?
At PRC Direct, we always aim to give our customers the very best prices, that's why we continually monitor our prices to keep ahead of our competitors.
However, if you find the same product cheaper, supplied by a UK authorised dealer, brand new, boxed and in stock, WE WILL TRY to match or beat their price prior to purchase.
See more terms here







High-Performance Mini-LED display - Unique backlight technology brings uncompromised contrast, brightness, and uniformity for incredible viewing in any environment.
The 115" large screen complements the atmosphere of high-end, creating a beautiful environment with magnificentscenery for you, and the feast for the senses begins.
The unmatched level of realism - With a peak brightness of 5000 nits and an ultra-high contrast ratio of 50 million to 1, combined with precise light control ability, the deep darkness and vivid bright details of reality are presented.
With the micro-scale Mini LED light-emitting chips and optical-grade micro-lenses, combined with the ultimate 20,000+ level local dimming zones to achieve pixel-level light control. Precisely grasp the details of every frame, presenting the luxurious images for you.
ONKYO 6.2.2 Hi-Fi System - Immersive cinema audio experience at home - Integrated ONKYO stereo speakers for clarity. and subwoofer for deep bass means a more immersive Dolby Atmos experience at home.
| Manufacturer | TCL |
|---|---|
| GTIN | 5901292525248 |
| Colour | Black |
| Model Number | 115X955K |
| Delivery Cost | 0 |
| Delivery Time | 1-3 Days |
| HDMI Ports | 4 |
| Screen size | 115" |
| Display type | QLED |
| Refresh rate | 100Hz |
| Special Offers Text 1 | Use Voucher Code SPRING1000 to receive £1000 off |
| Energy efficiency class | G |
TCL 115X955K 115" QLED 4K TV - Brushed titanium metal front
Contact Us for availability.
- Use Voucher Code SPRING1000 to receive £1000 off
- Warranty 2 Years





