After a deal?
At PRC Direct, we always aim to give our customers the very best prices, that's why we continually monitor our prices to keep ahead of our competitors.
However, if you find the same product cheaper, supplied by a UK authorised dealer, brand new, boxed and in stock, WE WILL TRY to match or beat their price prior to purchase.
See more terms here












| Manufacturer | Sony |
|---|---|
| GTIN | 4548736164994 |
| Colour | Black |
| Model Number | SRSULT50B.CE7 |
| Delivery Cost | 0 |
| Delivery Time | 1-3 Days |
| Bluetooth | Yes |
| Water/splash Proof | IP67/Rustproof |
| Battery Life (Up to) | 25h |
| Dimensions (WxHxD)mm | 320 x 144 x 125 |
| LED Party Lights | Yes |
| Built-in microphone | Yes |
| Colour Group | Black |
| Product Range | Bluetooth |
| Width | 20.6 cm |
| Height | 7.7 cm |
| Product Dimensions | 7.7cm x 20.6cm x 7.6cm |
| Features | Shockproof, Echo Cancelling technology , 12 hours of battery, Stereo Pair, ULT button to boost your bass |
| Weight (kg) | 3.3 |
| Warranty Information | *receipt of purchase must be kept to support any claim. |
| Shipping Width | 35.6 cm |
| Shipping Weight | 4 kg |
| Shipping Height | 17.9 cm |
| Weight | 650 kg |
| Key Feature 4 | Stereo Pair |
| Key Feature 5 | ULT button to boost your bass |
| Key Feature 2 | Echo Cancelling technology |
| Key Feature 3 | 12 hours of battery |
| Key Feature 1 | Shockproof |
| Colour | Black |
| Product Type | Speakers |
| Product Category Group | CE |
| Additional Information | A portable speaker with enhanced bass, built to last. It?s easy-to-use and easy to carry, thanks to the multi-way strap. Enjoy music for longer with up to 12 hours of battery life, Rechargeable battery, USB Type-C? charge |
| Bluetooth | Yes |
| Shipping Depth | 16.1 cm |
| Depth | 7.6 cm |




