After a deal?
At PRC Direct, we always aim to give our customers the very best prices, that's why we continually monitor our prices to keep ahead of our competitors.
However, if you find the same product cheaper, supplied by a UK authorised dealer, brand new, boxed and in stock, WE WILL TRY to match or beat their price prior to purchase.
See more terms here
























The Sony SRSULT30B.CE7 ULT Field 3 (ULT30) Wireless Bluetooth Speaker in Black is a high-quality portable speaker that delivers powerful sound in a compact design. With Bluetooth connectivity, you can easily stream music from your smartphone or tablet, while the rechargeable battery provides up to 12 hours of playback time. The speaker also features an IP67 rating, making it waterproof and dustproof, so you can take it with you wherever you go.
- Wireless Bluetooth connectivity for easy streaming
- Rechargeable battery with up to 12 hours of playback time
- IP67 rating for waterproof and dustproof design
- Compact and portable design for on-the-go use
- Powerful sound quality for an immersive listening experience
| Manufacturer | Sony |
|---|---|
| GTIN | 4548736164574 |
| Colour | Black |
| Model Number | SRSULT30B.CE7 |
| Delivery Cost | 0 |
| Delivery Time | 1-3 Days |
| Bluetooth | Yes |
| Water/splash Proof | IP62 / Rustproof / Shockproof |
| Battery Life (Up to) | 24h |
| Dimensions (WxHxD)mm | 256 mm x 113 mm x 79 |
| Built-in microphone | Yes |
| Colour Group | Black |
| Product Range | Bluetooth |
| Width | 25.6 cm |
| Height | 11.3 cm |
| Product Dimensions | 11.3cm x 25.6cm x 7.9cm |
| Features | 7-band EQ, ULT POWER SOUND, Compact and portable, 24 hours of battery life, plus quick charging (10min charge = 2hr playback). |
| Format Supported | A2DP / AVRCP / HFP / HSP |
| Weight (kg) | 1.2 |
| Warranty Information | consumer to keep receipt |
| Shipping Width | 28.6 cm |
| Shipping Weight | 1.7 kg |
| Shipping Height | 15.5 cm |
| Weight | 1.2 kg |
| Key Feature 4 | 24 hours of battery life, plus quick charging (10min charge = 2hr playback). |
| Key Feature 2 | ULT POWER SOUND |
| Key Feature 3 | Compact and portable |
| Key Feature 1 | 7-band EQ |
| Colour | Black |
| Product Type | Wireless Speaker |
| Product Category Group | SDA |
| Smart Connect | Yes |
| Audio Formats | SBC/AAC |
| Additional Information | Anywhere, any weather. IP67 rated waterproof, dustproof, and salt water resistant ? it?s even rustproof and shockproof too., Frequency band: 2.4Ghz |
| Interfaces/Ports | USB-C (DC IN /OUT only) |
| Bluetooth | Yes |
| Shipping Depth | 11.4 cm |
| Depth | 7.9 cm |




