After a deal?
At PRC Direct, we always aim to give our customers the very best prices, that's why we continually monitor our prices to keep ahead of our competitors.
However, if you find the same product cheaper, supplied by a UK authorised dealer, brand new, boxed and in stock, WE WILL TRY to match or beat their price prior to purchase.
See more terms here


































The Sony HTA9000.CEK 7.0.2 Dolby Atmos® Soundbar in Black delivers immersive sound quality for a cinematic audio experience in the comfort of your own home. With advanced audio technologies and a sleek design, this soundbar is perfect for enhancing your home entertainment setup.
- 7.0.2 channel soundbar with Dolby Atmos® technology for a truly immersive audio experience
- Supports high-resolution audio formats for crystal-clear sound quality
- Wireless subwoofer for deep, rich bass
- Bluetooth connectivity for streaming music from your smartphone or tablet
- Multiple sound modes for customized audio settings
| Manufacturer | Sony |
|---|---|
| GTIN | 4548736158788 |
| Model Number | HTA9000 |
| Delivery Cost | 0 |
| Delivery Time | 1-3 Days |
| Bluetooth | Yes |
| Colour Group | Black |
| Product Range | Soundbars Wireless Connectivity |
| Width | 130 cm |
| Height | 6.4 cm |
| HDMI | Yes |
| Number of built in speakers | 13 |
| Product Dimensions | 6.4cm x 130cm x 11.3cm |
| Top Deals | Yes |
| Dolby Atmos | Yes |
| 4K Video Pass | Yes |
| Total power | 585W |
| Number of channels | 7.0.2 ch (13 Speaker Units) |
| Dolby Digital Plus | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Features | Dolby Atmos & DTS:X, X-Balanced speaker, Acoustic Centre Sync |
| HDMI | Yes |
| Speakers | 13 |
| Shipping Width | 140 cm |
| Shipping Weight | 11.7 kg |
| Shipping Height | 13.7 cm |
| Weight | 5.5 kg |
| Key Feature 2 | X-Balanced speaker |
| Key Feature 3 | Acoustic Centre Sync |
| Key Feature 1 | Dolby Atmos & DTS:X |
| Colour | Black |
| Product Type | Soundbar |
| Product Category Group | CE |
| Additional Information | Unforgettable cinema sound starts here: Dolby Atmos? and DTS:X™, Pair a BRAVIA for exclusive features! Acoustic Centre Sync uses TV speakers with the bar, A powerful acoustic design with our unique X-Balanced Speaker Units. Deep, punchy bass |
| Bluetooth | Yes |
| Shipping Depth | 24.8 cm |
| Depth | 11.3 cm |
| Discontinued Status | discontinued |




