After a deal?
At PRC Direct, we always aim to give our customers the very best prices, that's why we continually monitor our prices to keep ahead of our competitors.
However, if you find the same product cheaper, supplied by a UK authorised dealer, brand new, boxed and in stock, WE WILL TRY to match or beat their price prior to purchase.
See more terms here




















The Shark SD200UK SteamPickUp Hard Floor Cleaner in White is a powerful and versatile cleaning tool for your hard floors. With its steam mop function and built-in vacuum, it can easily tackle dirt, grime, and debris in one go, leaving your floors sparkling clean.
Key features of the Shark SD200UK SteamPickUp Hard Floor Cleaner include:
- Steam mop function for deep cleaning and sanitizing hard floors
- Built-in vacuum for picking up dirt, debris, and dust
- Dual-action brush roll for scrubbing and polishing floors
- Large water tank capacity for longer cleaning sessions
- Lightweight and maneuverable design for easy use
| Manufacturer | Shark |
|---|---|
| GTIN | 622356282239 |
| Colour | White |
| Model Number | SD200UK |
| Delivery Cost | 0 |
| Delivery Time | 1-3 Days |
| Steam Time | 19 minutes |
| Cord Length | 8.23M |
| Wattage | 1230 W |
| Water Tank Capacity (Litres) | 0.420L |
| Colour Group | White |
| Product Range | Steam Cleaners |
| Width | 23.8 cm |
| Height | 112 cm |
| Heat up Time | 30 minutes |
| Product Dimensions | 112cm x 23.8cm x 17.85cm |
| Features | Captures wet and dry debris as you steam, Removes 99.9% of household bacteria, Starts clean and stays clean |
| Floor Type | Sealed hardfloors |
| Cleaner Product Type | Steam Cleaner |
| Package Contents | 1 x Main unit, 2 x Brushroll, Storage Dock |
| Number of Power Levels | 3 |
| Water Tank Capacity | 420 L |
| Warranty Information | retain receipt and register the guarantee within 28 days of purchase at www.sharkclean.co.uk/register-guarantee |
| Shipping Width | 28.6 cm |
| Shipping Weight | 5.35 kg |
| Shipping Height | 66.5 cm |
| Weight | 3.69 kg |
| Key Feature 2 | Removes 99.9% of household bacteria |
| Key Feature 3 | Starts clean and stays clean |
| Key Feature 1 | Captures wet and dry debris as you steam |
| Colour | White |
| Product Type | Cleaner |
| Product Category Group | SDA |
| Noise Level | 70 dB |
| Shipping Depth | 24.4 cm |
| Depth | 17.85 cm |
| Cord Length | 8.23 m |
Shark SD200UK SteamPickUp Hard Floor Cleaner - White
Contact Us for availability.
- Warranty 1 Year




