After a deal?
At PRC Direct, we always aim to give our customers the very best prices, that's why we continually monitor our prices to keep ahead of our competitors.
However, if you find the same product cheaper, supplied by a UK authorised dealer, brand new, boxed and in stock, WE WILL TRY to match or beat their price prior to purchase.
See more terms here








The Shark HP150UK NeverChange5 Air Purifier in White is a powerful and efficient way to improve the air quality in your home. With its innovative NeverChange5 technology, this air purifier eliminates the need for filter replacements, saving you time and money.
Key Features:
- NeverChange5 technology eliminates the need for filter replacements
- HEPA filtration captures 99.97% of dust, pollen, pet dander, and other airborne particles
- Compact design is perfect for any room in your home
- Whisper-quiet operation for minimal disruption
- Three fan speeds to customize air purification levels
| Manufacturer | Shark |
|---|---|
| GTIN | 622356281089 |
| Model Number | HP150UK |
| Delivery Cost | 0 |
| Delivery Time | 1-3 Days |
| Fan speeds | 3 |
| Timer Function | Yes |
| Remote control included | Yes |
| Colour Group | White |
| Product Range | Air Purifiers |
| Width | 23.7 cm |
| Height | 38.5 cm |
| Product Dimensions | 38.5cm x 23.7cm x 26.6cm |
| Features | Clean Sense IQ technology, Anti-Odour, 60sqm coverage |
| Warranty Information | 2-year guarantee (upon registration with ninja, uk & roi only) retain receipt and register product within 28 days of purchase. register online at www.sharkclean.co.uk/register-guarantee |
| Shipping Width | 28 cm |
| Shipping Weight | 4.84 kg |
| Shipping Height | 56 cm |
| Weight | 3.32 kg |
| Power Consumption | 26 W |
| Key Feature 2 | Anti-Odour |
| Key Feature 3 | 60sqm coverage |
| Key Feature 1 | Clean Sense IQ technology |
| Colour | White |
| Product Category Group | SDA |
| Special Offers Text 1 | 2 Year Warranty |
| Shipping Depth | 31 cm |
| Depth | 26.6 cm |
Shark HP150UK NeverChange5 Air Purifier - White
Contact Us for availability.
- 2 Year Warranty
- Warranty 2 Years




