After a deal?
At PRC Direct, we always aim to give our customers the very best prices, that's why we continually monitor our prices to keep ahead of our competitors.
However, if you find the same product cheaper, supplied by a UK authorised dealer, brand new, boxed and in stock, WE WILL TRY to match or beat their price prior to purchase.
See more terms here























The Samsung UE85U8020FKXXU 85" 4K Crystal UHD Smart TV is a top-of-the-line television that offers stunning picture quality and smart functionality. With its large 85-inch screen and 4K resolution, you can enjoy a truly immersive viewing experience with crystal-clear detail and vibrant colors.
Key features of the Samsung UE85U8020FKXXU include:
- Crystal UHD display technology for lifelike images
- Smart TV functionality for streaming your favorite content
- Built-in voice assistant for hands-free control
- Multiple HDMI and USB ports for connecting external devices
- Sleek design with slim bezels for a modern look
| Manufacturer | Samsung |
|---|---|
| GTIN | 8806097413455 |
| Model Number | UE85U8020FKXXU |
| Google Promotion ID | SUMMER20 |
| Delivery Cost | 0 |
| Delivery Time | 1-3 Days |
| Special Offers Text 6 | Use Voucher Code SUMMER20 to receive £20 off |
| Image processor | Crystal Processor 4K |
| Vesa Mount Size | 400 x 300 |
| USB Ports | 1 |
| Bluetooth | Yes |
| TV with stand (WxHxD)mm | 1888 x 1132 x 326 |
| Colour Group | Black |
| Product Range | 80 inch plus LED 4K UHD Televisions |
| Width | 188.99 cm |
| Height | 108.35 cm |
| PSTI Compliance | <p>PSTI Compliance - <a href="https://euronics.a.bigcontent.io/v1/static/SAMUE85U8020FKXXU_PSTI" target="_blank">Download certificate</a></p> |
| Product Dimensions | 108.35cm x 188.99cm x 7.7cm |
| HDMI Ports | 3 |
| Digital Audio Out (Optical) | Yes |
| Display resolution | 4K (3,840 x 2,160) |
| Smart TV ready | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Electronic Program Guide | Yes |
| Features | Crystal Processor 4K, 4K Upscaling , Object Tracking Sound Lite |
| Maximum Resolution | 4K |
| Screen size | 85" |
| Display type | LED |
| Operating system | Tizen |
| Refresh rate | 50Hz |
| HDMI | Yes |
| USB Recording | Yes |
| USB | Yes |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Number of USB Ports | 1.0 |
| Number of HDMI Ports | 3.0 |
| Warranty Information | 1 year warranty with additional 4 year promotional warranty (*registration required)register your product withing 90 days or purchase at: https://www.samsung.com/uk/offer/5-year-samsung-tv-warranty |
| Speakers | 2Ch |
| Shipping Width | 207.5 cm |
| Shipping Weight | 40.7 kg |
| Shipping Height | 120 cm |
| Wi-Fi | Yes |
| Width with Stand | 188.89 cm |
| Weight | 28.7 kg |
| Type of Antenna | Terrestrial & Satellite |
| RMS Output Power | 20W |
| Key Feature 2 | 4K Upscaling |
| Key Feature 3 | Object Tracking Sound LITE |
| Key Feature 1 | Crystal Processor 4K |
| Colour | Black |
| Product Type | TV |
| Product Category Group | CE |
| Smart Connect | Yes |
| Aspect Ratio | 16:09 |
| Height with Stand | 113.28 cm |
| Bluetooth | Yes |
| Standard Refresh Rate | 50Hz |
| Screen Size | 85 in |
| Screen Technology | 4KUHD |
| Special Offers Text 1 | <a href="https://promotions.my-samsung.com/uk/offers/FQ2DRAPZV32W2">Free Samsung 5 Year Warranty via customer registration - Claim here</a>. |
| Shipping Depth | 17.1 cm |
| Smart TV | Yes |
| Digital Tuner | Yes |
| Depth with Stand | 32.6 cm |
| Depth | 7.7 cm |
| Energy efficiency class | G |
Samsung UE85U8020FKXXU 85" 4K Crystal UHD Smart TV
- Use Voucher Code SUMMER20 to receive £20 off
- Free Samsung 5 Year Warranty via customer registration - Claim Here
- Warranty 5 Years





