After a deal?
At PRC Direct, we always aim to give our customers the very best prices, that's why we continually monitor our prices to keep ahead of our competitors.
However, if you find the same product cheaper, supplied by a UK authorised dealer, brand new, boxed and in stock, WE WILL TRY to match or beat their price prior to purchase.
See more terms here










When the 7.6-inch Infinity Flex Display lights up like magic, the front camera disappears — leaving behind nothing but your YouTube video. With less bezel, no notch and an Under Display Camera, it's the world's first foldable phone with an uninterrupted view.
Easy multitasking
Your phone delivers PC-like productivity, but folds in your palm for portability. Flex mode provides multidimensional experience, so you can do things faster, better and more efficiently.
Armour Aluminium frame
Aircraft-grade strength for peace of mind confidence. A super-strong, yet lightweight Armour Aluminium frame is the backbone of this incredible phone, protecting the interior parts of the hinge like a suit of armour.
S Pen and Flex Mode
The first S Pen on a foldable. Feels write. Get precision your fingers could only dream of as you put pen to glass. And you can watch, video call and more all hands-free with Flex Mode. It splits the screen in two, letting you work smarter — like taking a call on the top half and sketching ideas on the lower half.
IPX8 Water Resistance
The world's first water resistant foldable smartphone. An IPX8 rating means you can unfold freely, even if you're caught in the rain, or just wrapping up a cardio session.
Real flex and less breakable screen
The Main Screen is made of Samsung Ultra Thin Glass — the biggest leap in their foldable display technology. Less breakable and more scratch-resistant than ever before. Also, the Front Cover Screen can take a hit, since it's equipped with Corning Gorilla Glass Victus.
| Manufacturer | Samsung |
|---|---|
| GTIN | 8806092561526 |
| Colour | Phantom Black |
| Model Number | SM-F926BZKDEUA |
| Delivery Cost | 0 |
| Delivery Time | 1-3 Days |
| Size (Main Display) | 7.6" QXGA+ Display folds into a 6.2" HD+ Display |
| Storage (GB/TB) | 128GB |
| Memory (GB) | 12GB |
| Max Refresh Rate (Main Display) | 120 Hz |
| Resolution (Main Display) | 832 x 2268 pixels |
| Rear Camera - Resolution | 12.0 MP + 12.0 MP + 12.0 MP |
| Front Camera - Resolution | 4 MP |
| Battery Capacity (mAh, Typical) | 4400 mAh |
Samsung SM-F926BZKDEUA F926b Z Fold 3 5G Phantom Black 256GB
Contact Us for availability
- Warranty 1 Year




