After a deal?
At PRC Direct, we always aim to give our customers the very best prices, that's why we continually monitor our prices to keep ahead of our competitors.
However, if you find the same product cheaper, supplied by a UK authorised dealer, brand new, boxed and in stock, WE WILL TRY to match or beat their price prior to purchase.
See more terms here




















The Samsung RS70F64KETEU 91cm Side by Side American Fridge Freezer in Silver is a sleek and spacious appliance that is perfect for large families or those who love to entertain.
Key features include:
- Large capacity of 609 liters, providing ample storage space for all your groceries
- Multi-flow cooling system ensures even temperature distribution throughout the fridge and freezer compartments
- Water and ice dispenser for easy access to chilled water and ice cubes
- LED lighting illuminates the interior for better visibility and energy efficiency
- Digital display allows you to easily control the temperature and settings
- Frost-free technology prevents ice build-up, eliminating the need for manual defrosting
| Manufacturer | Samsung |
|---|---|
| GTIN | 8806097163992 |
| Colour | Silver |
| Model Number | RS70F64KETEU |
| Delivery Cost | 0 |
| Delivery Time | 1-3 Days |
| Refrigeration Placement | Fresstanding |
| Freezer Capacity | Gross: 220L |
| Fridge Capacity | Gross: 420L |
| Frost Free | Yes |
| Number of Fridge Door Pockets | 5 |
| Number of Fridge Drawers | 2 |
| Number of Fridge Shelves | 4 |
| Number of Freezer Shelves | 4 |
| Number of Freezer Door Pockets | 2 |
| Number of Freezer Drawers | 2 |
| Dimensions (WxHxD)mm | 912 x 1780 x 720 |
| Colour Group | Silver |
| Product Range | American Style Fridge Freezers |
| Width | 91.2 cm |
| Display Screen Type | LED |
| Height | 178 cm |
| Product Dimensions | 178cm x 91.2cm x 72.6cm |
| Dispenser (Water/Ice) | Water and Ice |
| Design (Style) | American side by side |
| Features | Extra storage capacity thanks to thinner walls, Smart energy savings, Circulates air evenly around the fridge, Helpful notifications, energy monitoring and remote engineer assistance |
| Weight (kg) | 120 |
| Number of Refrigerator Crispers | 4 |
| Number of Freezer Shelves | 4 |
| Water Dispenser | Yes |
| Warranty Information | 2 year warranty with an additional 3 year warranty (*registration required)register your product withing 90 days or purchase at: https://www.samsung.com/uk/offer/5-year-samsung-tv-warranty |
| Shipping Width | 97.4 cm |
| Shipping Weight | 145 kg |
| Shipping Height | 190.9 cm |
| Wi-Fi | Yes |
| Weight | 140 kg |
| Plumbed | Yes |
| Key Feature 4 | Helpful notifications, energy monitoring and remote engineer assistance |
| Key Feature 2 | Smart energy savings |
| Key Feature 3 | Circulates air evenly around the fridge |
| Key Feature 1 | Extra storage capacity thanks to thinner walls |
| Colour | Silver |
| Product Type | American Fridge Freezer |
| Product Category Group | MDA |
| Net Freezer Capacity | 225 L |
| Number of Freezer Drawers | 2 |
| Net Refrigerator Capacity | 415 L |
| Net Total Capacity | 640 L |
| No. Refrigerator Shelves | 4 |
| Number of Freezer Baskets | 2 |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Additional Information | Chilled filtered water and cubed or crushed ice |
| Installation Type | Freestanding |
| Interior Light Type | LED |
| Climate Class | SN/T |
| Star Rating | 4 |
| Storage Period in Power Failure (hours) | 7 hr |
| Special Offers Text 1 | <a href="https://www.samsung.com/uk/fiveyearwarranty/">Free Samsung 5 Year Warranty via customer registration - Claim here</a>. |
| Shipping Depth | 78.6 cm |
| Defrost Type | Auto defrost |
| Depth | 72.6 cm |
| Energy efficiency class | E |
Samsung RS70F64KETEU 91cm Side by Side American Fridge Freezer - Silver
- Free Samsung 5 Year Warranty via customer registration - Claim Here
- Warranty 5 Years





