After a deal?
At PRC Direct, we always aim to give our customers the very best prices, that's why we continually monitor our prices to keep ahead of our competitors.
However, if you find the same product cheaper, supplied by a UK authorised dealer, brand new, boxed and in stock, WE WILL TRY to match or beat their price prior to purchase.
See more terms here














Enhance your home entertainment experience with the Samsung HW-S700D/XU 3.1ch Ultra slim Q-Symphony Soundbar. This sleek and stylish soundbar delivers powerful audio performance with its 3.1 channel system and integrated wireless subwoofer for deep bass.
The Q-Symphony technology allows the soundbar to synchronize with select Samsung QLED TVs to deliver a truly immersive audio experience. The soundbar also features Adaptive Sound to analyze the audio signal and automatically optimize the sound settings for the best listening experience.
With Bluetooth connectivity, you can easily stream music from your smartphone or tablet to the soundbar. The soundbar also supports HDMI ARC (Audio Return Channel) for a simple and streamlined setup with your TV.
- 3.1 channel system for powerful audio performance
- Wireless subwoofer for deep bass
- Q-Symphony technology for synchronized audio with select Samsung QLED TVs
- Adaptive Sound for optimized sound settings
- Bluetooth connectivity for wireless music streaming
- HDMI ARC for easy setup with your TV
| Manufacturer | Samsung |
|---|---|
| GTIN | 8806095463346 |
| Model Number | HW-S700D/XU |
| Google Promotion ID | SUMMER20 |
| Delivery Cost | 0 |
| Delivery Time | 1-3 Days |
| Special Offers Text 6 | Use Voucher Code SUMMER20 to receive £20 off |
| HDMI Ports | 1 |
| Bluetooth | Yes |
| Colour Group | Black |
| Product Range | Soundbars Wired |
| Width | 89 cm |
| Height | 3.8 cm |
| PSTI Compliance | <p>PSTI Compliance - <a href="https://euronics.a.bigcontent.io/v1/static/SAMHWS700DXU_psti" target="_blank">Download certificate</a>, </p> |
| Product Dimensions | 3.8cm x 89cm x 3.99cm |
| Dolby Atmos | Yes |
| Total power | 250W |
| Number of channels | 3.1.3 |
| Features | Wireless Dolby Atmos, 7 speakers, Ultra-slim design |
| HDMI | Yes |
| Shipping Width | 96.7 cm |
| Shipping Weight | 9.2 kg |
| Shipping Height | 27.2 cm |
| Weight | 1 kg |
| RMS Output Power | 250w |
| Key Feature 2 | 7 speakers |
| Key Feature 3 | Ultra-slim design |
| Key Feature 1 | Wireless Dolby Atmos |
| Colour | Titan black |
| Product Type | Soundbar and Subwoofer |
| Product Category Group | CE |
| Additional Information | Voice Control : , Google:Yes, Sound Technology: , Dolby ATMOS, Dolby TrueHD, Dolby Digital Plus, ATMOS Music, DTS 5.1ch |
| Shipping Depth | 44.3 cm |
| Depth | 3.99 cm |




