After a deal?
At PRC Direct, we always aim to give our customers the very best prices, that's why we continually monitor our prices to keep ahead of our competitors.
However, if you find the same product cheaper, supplied by a UK authorised dealer, brand new, boxed and in stock, WE WILL TRY to match or beat their price prior to purchase.
See more terms here












Say goodbye to traditional mops that spread dirt! The Philips OneUp Electric Mop delivers 2 x cleaner floors twice as fast***. It sucks up dirty water while pumping clean water onto the floor for a spotless shine.
Cleans grease, stains, sticky dirt, fine dust and your everyday floor messes. For a shining floor without residue and streaks, with up to 99.9% bacteria removal.
Enjoy hassle-free floor cleaning without the need for buckets, wringing or rinsing. The Philips OneUp Electric Mop simplifies every step.
Patented OneUp technology pumps clean water onto the floor while silently sucking up dirty water, ensuring an efficient electric mopping experience.
Keep clean and dirty water separate at all times thanks to the integrated water tanks. They are easy to refill and empty without ever touching the dirt.
• For in-depth cleaning and your everyday floor messes.
• Effortless cleaning experience from start to finish
• OneUp technology
• Clean and dirty water always separate
• 360° rotating hinge for maximum reach
• Cordless and easy to use all over the home
• Ideal for a flat of up to 125 mq
• 50% faster drying and a spotless clean thanks to OneUp Pads
• For hard floors including delicate and non-absorbent floors
• Long-lasting, easy-to-recharge battery
• Machine-washable and reusable pads
• Uses up to 90% less vs manual mop
• 1 cartridge replaces up to 3 bottles of regular detergent
| Manufacturer | Philips |
|---|---|
| GTIN | 8720389035944 |
| Colour | Malibu Blue |
| Model Number | XV3101/01 |
| Delivery Cost | 0 |
| Delivery Time | 1-3 Days |
| Battery Life (Up to) | 50 Minutes |
| Water Tank Capacity (Litres) | 312 ml |
| Weight (kg) | 2.76 kg |
| Dirty Tank Capacity (Litres) | 270 ml |
PHILIPS XV3101/01 Oneup 3000 Series Electric Mop
Contact Us for availability
- Warranty 1 Year




