After a deal?
At PRC Direct, we always aim to give our customers the very best prices, that's why we continually monitor our prices to keep ahead of our competitors.
However, if you find the same product cheaper, supplied by a UK authorised dealer, brand new, boxed and in stock, WE WILL TRY to match or beat their price prior to purchase.
See more terms here








Crispy on the outside and tender inside, the Philips Airfryer cooks with less oil, saves energy, and lets you check on your food through its built-in window.
Cooking with hot air prepares your favourite dishes with up to 90% less fat without compromising on taste.
Airfry, bake, grill, roast and more. Set the time and temperature manually, or use the preset functions to unlock 13 different ways of cooking at your fingertips, including reheating, defrosting and keep warm.
No more lifting the lid or opening the drawer! The Philips 2000 Series Airfyer features a built-in cooking window, so you can monitor your meals and sides without losing heat or wasting time. Ideal for busy kitchens, it lets you keep an eye on your food while multitasking. Avoid the guesswork and enjoy perfectly timed airfryer meals.
• Enjoy healthy food with up to 90% less fat*
• 13 cooking methods at the touch of a button
• Monitor your cooking through the transparent window
• Touchscreen for effortless control
• Tasty recipes tailored to your Airfryer in our HomeID App
• Quick and easy cleanup
• Perfect size for any kitchen with a 6.2 L pan
• Save time and lower your energy bills
• Deliciously crisp with RapidAir technology
• Easy to use
• Time and energy saving
• Less oil
• Cooking window
| Manufacturer | Philips |
|---|---|
| GTIN | 8720389035067 |
| Colour | Black |
| Model Number | NA230/09 |
| Delivery Cost | 0 |
| Delivery Time | 1-3 Days |
| Frying Capacity | 6.2L |
| Pre-Set Functions | 13 |
| Frying Temperature Range | 40°C to 240°C |
| Packaging Dimensions (WxHxD)mm | 370 x 370 x 335 mm |
| Packaging Weight (kg) | 5.44 kg |
| Airfryer Power (wattage) | 1700W |
PHILIPS NA230/09 6.2L 2000 Series Airfryer
Contact Us for availability
- Warranty 1 Year




