After a deal?
At PRC Direct, we always aim to give our customers the very best prices, that's why we continually monitor our prices to keep ahead of our competitors.
However, if you find the same product cheaper, supplied by a UK authorised dealer, brand new, boxed and in stock, WE WILL TRY to match or beat their price prior to purchase.
See more terms here














Dolby Vision and HDR10+ deliver stunning picture quality, bringing your favourite films and TV shows to life. Dolby Vision optimises each frame individually, resulting in a more dynamic and immersive viewing experience. HDR10+ enhances the dynamic range and colour precision of your content, providing greater visual detail and depth.
Featuring Dual laser technology, the UHZ68LV combines true-to-life colour accuracy (95% DCI-P3) and sharper resolution with a long-lasting and reliable cinematic experience, offering up to 30,000 hours of uninterrupted viewing.
Immerse yourself in stunning visuals with PureEngine™ Ultra, delivering carefully calibrated colour and incredible detail. Whether it’s fast-paced action or dramatic visuals, the UHZ68LV delivers smooth motion with striking clarity. Watch movies as the director intended with Filmmaker Mode. ISF modes automatically adjust the picture for the perfect viewing experience, day or night.
Designed for flexibility, 5000 lumens of brightness ensures vivid image quality in any room, while easy installation features like lens shift, 360-degree projection, keystone and 4 corner correction mean you can create a true home cinema experience, wherever you choose to watch.
| Manufacturer | Optoma |
|---|---|
| GTIN | 5055387668652 |
| Colour | Black |
| Model Number | UHZ68LV |
| Google Promotion ID | SUMMER600 |
| Delivery Cost | 0 |
| Delivery Time | 1-3 Days |
| Special Offers Text 6 | Use Voucher Code SUMMER600 to receive £600 off |
| Projector Inputs | 1 x HDMI 2.1, 2 x HDMI 2.0 (eARC) |
| Projector Outputs | 1 x USB-A power 1.5A, 2 x USB-A power 0.9A, 1 x 3D sync, 1 x Audio 3.5mm, 1 x S/PDIF |
| Dimensions (WxHxD)mm | 498 x 331 x 171 |
| Built-in speaker(s) | 2x 5W |
| 3D Ready | Yes |
| Lamp life (hours) | 30,000 hours |
| Contrast ratio | 3,200,000:1 |
| Projector brightness | 5,000 lumens |
| Projector native resolution | 4K Ultra HD (3840 x 2160) |
| Screen size compatibility | 0.78m ~ 7.65m (30.6" ~ 301.1") diagonal |
| Projector Type | DLP |
| Weight (kg) | 11.8 kg |
Optoma UHZ68LV 4K UHD Dual Laser Home Entertainment Projector
Contact Us for availability
- Use Voucher Code SUMMER600 to receive £600 off
- Warranty 3 Years




