After a deal?
At PRC Direct, we always aim to give our customers the very best prices, that's why we continually monitor our prices to keep ahead of our competitors.
However, if you find the same product cheaper, supplied by a UK authorised dealer, brand new, boxed and in stock, WE WILL TRY to match or beat their price prior to purchase.
See more terms here
















Immerse yourself in a world of Ultra HD gaming, live sports and TV shows. The UHD35STx delivers impressive bright 4K UHD high-quality images, lightning-fast input lag as low as 4ms and a high refresh rate of 240Hz - perfect for a competitive gaming advantage.
Featuring a short throw lens, it can be placed just over a metre away from the projection area while creating a supersized 100" image.
Convenient and easy to set up this compact high brightness projector is ideal for well-lit environments so sports fans can enjoy live action with family or friends with the lights on. Boasting HDR and Amazing colour technology, it delivers accurate true-to-life colour reproduction for movie lovers.
An integrated speaker provides powerful sound and two HDMI inputs enable connection to multiple devices such as set-top boxes, games consoles and HDMI dongles. Weighing less than 3.5kg, it can be taken to a friend’s house for a sports event, movie night or games marathon - anywhere with a flat surface.
| Manufacturer | Optoma |
|---|---|
| GTIN | 5055387667730 |
| Colour | White |
| Model Number | UHD35STX |
| Delivery Cost | 0 |
| Delivery Time | 1-3 Days |
| Projector Inputs | 2 x HDMI 2.0 |
| Projector Outputs | 1 x Audio 3.5mm, 1 x S/PDIF, 1 x USB-A power 1.5A |
| Dimensions (WxHxD)mm | 315 x 270 x 118 |
| 3D Ready | Yes |
| Lamp life (hours) | 4000 (Bright), 1500 (Dynamic), 10000 (Eco) |
| Contrast ratio | 1,000,000:1 |
| Projector brightness | 3,600 lumens |
| Projector native resolution | 4K Ultra HD (3840 x 2160) |
| Screen size compatibility | 0.93m ~ 7.63m (36.43" ~ 300.53") diagonal |
| Projector Type | DLP |
| Weight (kg) | 3.8kg |
Optoma UHD35STX Short Throw 4K Uhd Gaming And Home Entertainment Projector
Contact Us for availability
- Warranty 3 Years




