After a deal?
At PRC Direct, we always aim to give our customers the very best prices, that's why we continually monitor our prices to keep ahead of our competitors.
However, if you find the same product cheaper, supplied by a UK authorised dealer, brand new, boxed and in stock, WE WILL TRY to match or beat their price prior to purchase.
See more terms here
















The GT3500HDR is one of Optoma's most compact and hassle-free Full HD 1080p DuraCore laser projectors to date. Designed for maintenance-free continuous operation, this bright 3800-lumen projector can be used at anytime of day for live sports, TV shows, games and movies with the lights on.
The GT3500HDR delivers powerful image performance with flexible installation features and extensive connectivity options in a sleek, compact form factor, up to 34% smaller than previous Optoma models.¹
To support Optoma’s commitment to sustainability, the GT3500HDR cuts power consumption by up to 45% compared to Optoma’s lamp-based projectors.² Energy-saving DuraCore laser technology ensures a long product lifespan of up to 30,000 hours without the need for additional lamps, requires minimal maintenance, and is mercury-free, further lowering its carbon footprint.
An added benefit, the GT3500HDR features an external power supply offering more reliability, portability and energy efficiency.
Designed with the environment in mind, the eco-friendly chassis design is made with up to 50% PCR (Post-Consumer Recycled) plastics and the packaging contains up to 97% recyclable materials.³ In addition, the compact product and packaging size of the Optoma GT3500HDR projector allows 2x more products carried per container, resulting in more efficient logistics to help further reduce carbon emissions.¹
| Manufacturer | Optoma |
|---|---|
| GTIN | 5055387668102 |
| Colour | White |
| Model Number | GT3500HDR |
| Delivery Cost | 0 |
| Delivery Time | 1-3 Days |
| Projector Inputs | 2 x HDMI 2.0 |
| Projector Outputs | 1 x Audio 3.5mm, 1 x USB-A power 1.5A |
| Dimensions (WxHxD)mm | 327 x 327 x 109 |
| Built-in speaker(s) | 15W |
| 3D Ready | Yes |
| Lamp life (hours) | 30,000 hours |
| Contrast ratio | 500,000:1 |
| Projector brightness | 3,500 lumens |
| Projector native resolution | Full HD (1920 x 1080) |
| Lens type | Ultra Short Throw |
| Screen size compatibility | 2.03m ~ 3.3m (80" ~ 130") diagonal |
| Projector Type | DLP |
| Weight (kg) | 3.9KG |
Optoma GT3500HDR Eco-Friendly Ultra Short Throw Laser Home Projector
Contact Us for availability
- Warranty 2 Years




