After a deal?
At PRC Direct, we always aim to give our customers the very best prices, that's why we continually monitor our prices to keep ahead of our competitors.
However, if you find the same product cheaper, supplied by a UK authorised dealer, brand new, boxed and in stock, WE WILL TRY to match or beat their price prior to purchase.
See more terms here








| Manufacturer | Ninja |
|---|---|
| GTIN | 622356266260 |
| Colour | Black/Grey |
| Model Number | OG701UK |
| Delivery Cost | 0 |
| Delivery Time | 1-3 Days |
| Grill Power (Wattage) | 2400W |
| Programs/functions | 7 cooking functions |
| Cooking functions | 7 cooking functions: Grill, Smoke, Air Fry, Roast, Bake, Reheat, Dehydrate |
| Cooking area | 1036 cm² |
| Smoke function | Yes |
| Fuel Type | Electric |
| Product Dimensions | 34cm x 46cm x 46cm |
| Features | 7 cooking functions, Woodfire technology, Perfect anywhere, anytime |
| Shipping Width | 54 cm |
| Shipping Weight | 19.4 kg |
| Shipping Height | 41.5 cm |
| Weight | 14.75 kg |
| Key Feature 2 | Woodfire technology |
| Key Feature 3 | Perfect anywhere, anytime |
| Key Feature 1 | 7 Cooking Functions |
| Colour | Black and Grey |
| Product Category Group | White Goods |
| Additional Information | Woodfire Technology: Integrated smoker box burns real wood pellets for authentic flavours , Get all the flavour without the fuss of gas or charcoal , Smoke low and slow for tender brisket and large cuts of meat, or quickly infuse any food with smoky flav |
| Height (cm) | 34 cm |
| Special Offers Text 1 | Brand New Product - Damaged Outer Packaging |
| Shipping Depth | 54 cm |
| Depth | 46 cm |
| Control Type | Dial and Button |




