After a deal?
At PRC Direct, we always aim to give our customers the very best prices, that's why we continually monitor our prices to keep ahead of our competitors.
However, if you find the same product cheaper, supplied by a UK authorised dealer, brand new, boxed and in stock, WE WILL TRY to match or beat their price prior to purchase.
See more terms here








The Ninja NC501UK Deluxe 10-in-1 Ice Cream and Frozen Drink Maker in black is the ultimate kitchen appliance for creating delicious frozen treats at home. With 10 different functions, this versatile machine can whip up ice cream, sorbet, frozen yogurt, and more in minutes.
Key features of the Ninja NC501UK Deluxe include:
- 10-in-1 functionality for making a variety of frozen treats
- Powerful motor for quick and efficient blending
- Easy-to-use controls with multiple speed settings
- Large capacity pitcher for making multiple servings at once
- Durable construction for long-lasting performance
| Manufacturer | Ninja |
|---|---|
| GTIN | 622356282260 |
| Colour | Black |
| Model Number | NC501UK |
| Google Promotion ID | SUMMER10 |
| Delivery Cost | 0 |
| Delivery Time | 1-3 Days |
| Ice Cream Capacity | 3 x 709ml |
| Ice Cream Settings | Ice Cream, Lite Ice Cream, Gelato, Sorbet, Milkshake, Mix In, Frappe, Frozen Drink, Slushi, Frozen Yoghurt |
| Colour Group | Black |
| Product Range | Juicers and Smoothie Makers |
| Width | 30.5 cm |
| Height | 42.4 cm |
| Product Dimensions | 42.4cm x 30.5cm x 21.4cm |
| Features | CREAMify technology, 3x 709ml CREAMi deluxe tubs, Desserts & drinks your way |
| Weight (kg) | 6.66kg |
| Shipping Width | 47.2 cm |
| Shipping Weight | 10.1 kg |
| Shipping Height | 49.4 cm |
| Weight | 7.3 kg |
| Power Consumption | 800 W |
| Key Feature 4 | Desserts & drinks your way |
| Key Feature 2 | 3x 709ml CREAMi deluxe tubs |
| Key Feature 1 | CREAMify technology |
| Colour | Black |
| Product Type | Ice Cream Maker |
| Product Category Group | SDA |
| Additional Information | 0.68 Litre Capacity, LED display, Auto Shut off |
| Special Offers Text 1 | 2 Year Guarantee |
| Shipping Depth | 24.4 cm |
| Depth | 21.4 cm |
| Control Type | Button |
| Discontinued Status | discontinued |
Ninja NC501UK Deluxe 10-in-1 Ice Cream and Frozen Drink Maker - Black
- 2 Year Guarantee
- Warranty 2 Years




