After a deal?
At PRC Direct, we always aim to give our customers the very best prices, that's why we continually monitor our prices to keep ahead of our competitors.
However, if you find the same product cheaper, supplied by a UK authorised dealer, brand new, boxed and in stock, WE WILL TRY to match or beat their price prior to purchase.
See more terms here


























Introducing the Ninja EG351UK Grill & Air Fryer in a sleek black and silver design. This versatile appliance combines the functions of a grill and an air fryer, allowing you to cook a variety of delicious meals with ease.
Key Features:
- Grill and air fryer in one appliance
- Large cooking capacity
- Even heat distribution for perfect results
- Multiple cooking functions for versatility
- Easy to clean non-stick surfaces
- Sleek black and silver design
| Manufacturer | Ninja |
|---|---|
| GTIN | 622356293464 |
| Colour | Black/Silver |
| Model Number | EG351UK |
| Delivery Cost | 0 |
| Delivery Time | 1-3 Days |
| Accessories Included | 5.7L Cooking Pot, Grill Plate, Crisper Plate, Splatter Guard, Digital Cooking Probe, Cleaning Brush & Recipe Guide. |
| Frying Capacity | 5.7L |
| Frying Temperature Range | up to 265°C |
| Dimensions (WxHxD)mm | 280 x 430 x 350 mm |
| Airfryer Power (wattage) | 1760W |
| Cooking functions | Grill, Air Fry, Bake, Roast, Dehydrate |
| Colour Group | Multi-coloured |
| Product Range | Grills |
| Removable Drip Tray | Yes |
| Non-stick Plates | Yes |
| Width | 28 cm |
| Cooking Surface | 827cm? |
| Display Screen Type | LED |
| Isolated Handle | Yes |
| Height | 43 cm |
| Product Dimensions | 43cm x 28cm x 35.5cm |
| Features | Smart Cook System, Up to 4 portions or 1.4kg chicken, 5 Customisable cooking functions |
| Material | Plastic / Stainless Steel |
| Functions | Grill (Low, Med, High, Max), Air Fry, Roast, Bake, Dehydrate |
| Weight (kg) | 8.3kg |
| Timer | Yes |
| Number of Settings | 5 |
| Package Contents | 1 x 5.7L Ceramic-Coated Cooking Pot 1 x Ceramic-Coated Crisper Plate 1 x Ceramic-Coated Grill Plate 1 x Splatter Guard 1 x Cleaning Brush with Scraper |
| Warranty Information | 2-year guarantee (upon registration with ninja, uk & roi only) retain receipt and register product within 28 days of purchase. register online at www.ninjakitchen.co.uk/register-guarantee |
| Shipping Width | 36 cm |
| Shipping Weight | 11.6 kg |
| Shipping Height | 46.5 cm |
| Weight | 8.3 kg |
| Power | 1760 W |
| Portions | 4 |
| Key Feature 2 | Up to 4 portions or 1.4kg chicken |
| Key Feature 3 | 5 Customisable cooking functions |
| Key Feature 1 | Smart Cook System |
| Colour | Black/Silver |
| Power Indicator | Yes |
| Product Type | Air Fryer and Grill |
| Product Category Group | SDA |
| Removable Plates | Yes |
| Adjustable Thermostat | Yes |
| Capacity | 5.7 L |
| Anti-Slip Feet | Yes |
| Auto Shut-Off | Yes |
| Shipping Depth | 39 cm |
| Dishwasher Safe Parts | Yes |
| Depth | 35.5 cm |
| Cord Length | 81 m |
| Controls | Buttons |
Ninja EG351UK Grill & Air Fryer - Black/Silver
Contact Us for availability.
- Warranty 2 Years




