After a deal?
At PRC Direct, we always aim to give our customers the very best prices, that's why we continually monitor our prices to keep ahead of our competitors.
However, if you find the same product cheaper, supplied by a UK authorised dealer, brand new, boxed and in stock, WE WILL TRY to match or beat their price prior to purchase.
See more terms here








Ninja Foodi Power Nutri Blender 2-in-1 With Smart Torque (CB100UK)
SMART TORQUE
Some blenders can struggle with thick mixtures and can stall or even stop mid-blend. Designed for thick mixtures with less liquid, this 1100W Smart Torque motor powers through the thickest ingredients, meaning there’s no stalling and no need to stir or shake your ingredients.
MORE THAN SMOOTHIES
Use the 400ml Power Nutri Bowl to create luxuriously thick textures. Enjoy smooth and crunchy nut butters, thick dips, frozen yoghurt, sorbet and smoothie bowls that rival your favourite shop-bought treat, so thick they won't fall off your spoon. The built-in Power Paddle pushes ingredients towards the blade, so there’s no need to scrape or shake thick mixtures.
PERFECT FOR SMOOTHIE BOWLS
Love smoothies? You’ll love smoothie bowls. Transforming all the flavours of your favourite smoothies into a meal, these super-thick treats are made with delicious frozen fruits, tasty toppings and enjoyed with a spoon. Get creative with layers, flavours and toppings.
LIGHTER TEXTURES
Blend your favourite fresh and frozen ingredients in the 700ml Power Nutri Cup to create silky-smooth drinks, light dips and dressings. Enjoy fresh smoothies, milkshakes, crushed-ice cocktails and add the spout lid to take your drink on-the-go. You can also finely crush nuts, seeds and ice to a super-smooth finish.
WHAT’S INCLUDED:
1 x 1100W Ninja Foodi Power Nutri Blender with Smart Torque & Auto-iQ Technology
1 x 700ml Power Nutri Cup with spout lid
1 x 400ml Power Nutri Bowl with storage lid
1 x Hybrid Edge Blades
Inspiration Guide
| Manufacturer | Ninja |
|---|---|
| GTIN | 622356236768 |
| Colour | Silver |
| Model Number | CB100UK |
| Delivery Cost | 0 |
| Delivery Time | 1-3 Days |
| Blender Speed Settings | 4 intelligent programs |
| Blender Power (watts) | 1100W |
| Blender Capacity (Litres) | Gas |
| Dimensions (WxHxD)mm | 170 x 300 x 170 |
| Product Dimensions | 55cm x 17cm x 17cm |
| Blender Type | Jug |
| Features | 1100 Watt Traditional Blender, 400 ml Power Nutri Bowl, 700 ml Power Nutri Cup |
| Max capacity (Litres) | 0.7 |
| Weight (kg) | 2.8kg |
| Shipping Width | 31.4 cm |
| Shipping Height | 36 cm |
| Wi-Fi | No |
| Width (cm) | 17cm |
| Weight | 2.62 kg |
| Key Feature 2 | 400 ml Power Nutri Bowl |
| Key Feature 3 | 700 ml Power Nutri Cup |
| Key Feature 1 | 1100 Watt Traditional Blender |
| Colour | Silver |
| Power Rating (Watts) | 1100 |
| Product Type | Traditional Blender |
| Product Category Group | SDA |
| Smart Connect | No |
| Additional Information | Anti-slip feet , Dishwasher safe parts , Smart Torque: Powers through the thickest ingredients, no stalling, no stirring, no shaking , Built-in power paddle pushes ingredients towards the blade , Sleek silhouette and next-generation design looks great |
| Height (cm) | 55 cm |
| Bluetooth | No |
| Special Offers Text 1 | 2 years guarantee |
| Shipping Depth | 16 cm |
| Depth | 17 cm |
Ninja CB100UK Foodi Power Nutri Blender 2-in-1
Contact Us for availability.
- 2 years guarantee
- Warranty 2 Years




