After a deal?
At PRC Direct, we always aim to give our customers the very best prices, that's why we continually monitor our prices to keep ahead of our competitors.
However, if you find the same product cheaper, supplied by a UK authorised dealer, brand new, boxed and in stock, WE WILL TRY to match or beat their price prior to purchase.
See more terms here


















The Ninja BN650UK Food Processor is powerful enough to help you with any kitchen task
Chop your veggies, slice your fruits or grate the cheese. Mince the meat for burgers. And you can mix your doughs and batters too. Overall, you can process your way from various ingredients all the way up to wholesome meals. With a single appliance.
For everything to go smooth and fast, the BN650UK Food Processor is driven by a powerful 850 W motor, so it won't stagger at tougher ingredients. Cleaning is fast and easy too, all the important bits can go into your dishwasher.
Auto-iQ - this smart feature makes the whole preparation process faster and simpler. Just choose the program you want and the BN650UK Food Processor takes care of the rest. With 4 pre-programmed patterns of blending, pulsing and pausing, you'll get the right texture every time.
Order the Ninja BN650UK Food Processor today!
| Manufacturer | Ninja |
|---|---|
| GTIN | 622356238359 |
| Colour | Silver |
| Model Number | BN650UK |
| Delivery Cost | 0 |
| Delivery Time | 1-3 Days |
| Processor Speed Settings | 4 |
| Processor Type | Multi Function |
| Processor Capacity (Litres) | 2.1L |
| Processor Power (watts) | 850W |
| Dimensions (WxHxD)mm | 190 x 400 x 250 |
| Product Dimensions | 40.5cm x 18cm x 24cm |
| Features | 850 Watts, 2.1 Litres Capacity, 2 Speed Settings, 4 Automatic One Touch Processing |
| Weight (kg) | 3.47kg |
| Shipping Width | 26.2 cm |
| Shipping Height | 46.2 cm |
| Wi-Fi | No |
| Width (cm) | 18 cm |
| Weight | 3.47 kg |
| Key Feature 2 | 2 Speed Settings |
| Key Feature 3 | 4 Automatic One Touch Processing |
| Key Feature 1 | 850 Watts, 2.1 Litres Capacity |
| Colour | Silver |
| Product Type | Food Processor |
| Product Category Group | SDA |
| Smart Connect | No |
| Additional Information | Dishwasher safe accessories, anti-slip feet, Power Consumption: 850W |
| Height (cm) | 40.5 cm |
| Bluetooth | No |
| Special Offers Text 1 | 2 years guarantee |
| Shipping Depth | 31.2 cm |
| Depth | 24 cm |
Ninja BN650UK Food Processor-Silver
Contact Us for availability.
- 2 years guarantee
- Warranty 2 Years




