After a deal?
At PRC Direct, we always aim to give our customers the very best prices, that's why we continually monitor our prices to keep ahead of our competitors.
However, if you find the same product cheaper, supplied by a UK authorised dealer, brand new, boxed and in stock, WE WILL TRY to match or beat their price prior to purchase.
See more terms here


The Ninja BC151UKNV Blast Cordless Portable Blender in Denim Blue is the perfect companion for those on-the-go who want to enjoy fresh smoothies, shakes, and juices anytime, anywhere. With its compact and cordless design, this blender is easy to take with you to the gym, office, or while traveling.
Key features of the Ninja BC151UKNV Blast Cordless Portable Blender include:
- Powerful 400-watt motor for efficient blending
- 20 oz. BPA-free Tritan blending cup with spill-proof lid
- USB-rechargeable battery for convenient charging
- One-touch blending for quick and easy operation
- Dishwasher-safe components for easy cleaning
| Manufacturer | Ninja |
|---|---|
| GTIN | 622356273152 |
| Colour | Denim Blue |
| Model Number | BC151UKNV |
| Google Promotion ID | SUMMER5 |
| Delivery Cost | 0 |
| Delivery Time | 1-3 Days |
| Special Offers Text 6 | Use Voucher Code SUMMER5 to receive £5 off |
| Blender Speed Settings | 1 |
| Blender Capacity (Litres) | 0.530L |
| Colour Group | Blue |
| Product Range | Blenders |
| Width | 9 cm |
| Height | 27 cm |
| Product Dimensions | 27cm x 9cm x 8.5cm |
| Blender Type | Jug |
| Features | Powerful, high-performance blending, Durable stainless steel blades, Cordless convenience, |
| Material | Plastic and Stainless Steel |
| Shipping Width | 23 cm |
| Shipping Weight | 5.6 kg |
| Shipping Height | 36 cm |
| Weight | 0.79 kg |
| Key Feature 2 | Durable stainless steel blades |
| Key Feature 3 | Cordless convenience |
| Key Feature 1 | Powerful, high-performance blending |
| Colour | Demin Blue |
| Product Type | Portable Blender |
| Product Category Group | SDA |
| Special Offers Text 1 | 2 Years Warranty |
| Shipping Depth | 24 cm |
| Cordless | Yes |
| Depth | 8.5 cm |
| Control Type | Button |
| Discontinued Status | discontinued |




