After a deal?
At PRC Direct, we always aim to give our customers the very best prices, that's why we continually monitor our prices to keep ahead of our competitors.
However, if you find the same product cheaper, supplied by a UK authorised dealer, brand new, boxed and in stock, WE WILL TRY to match or beat their price prior to purchase.
See more terms here


















Key Features:
- 14 place settings capacity
- Energy-efficient performance
- Quiet operation
- Multiple wash programs for customized cleaning
- Adjustable racks for flexible loading options
| Manufacturer | Neff |
|---|---|
| GTIN | 4242004282167 |
| Model Number | S195HCX02G |
| Delivery Cost | 0 |
| Delivery Time | 1-3 Days |
| Product Range | Integrated Dishwashers |
| Width | 59.8 cm |
| Display Screen Type | Digital |
| Height | 81.5 cm |
| PSTI Compliance | <p>PSTI Compliance - <a href="https://euronics.a.bigcontent.io/v1/static/NEFS195HCX02G_PSTI" target="_blank">Download certificate</a></p> |
| Product Dimensions | 81.5cm x 59.8cm x 55cm |
| Smart App Control | Yes - Home Connect App |
| Features | Flex Cutlery Drawer, Door Open Assist, Vario Hinge |
| Drying Technology | Heat Exchanger |
| Place Setting Capacity | 14.0 |
| Number of Temperature Settings | 6.0 |
| Water Protect System | Yes |
| Warranty Information | 5 year warranty (*registration required)the 5 year warranty needs to be registered within 3 month of purchase date at https://www.neff-home.com/uk/register-your-appliance |
| Shipping Width | 66 cm |
| Shipping Weight | 38 kg |
| Shipping Height | 88 cm |
| Water Consumption | 9 L |
| Wi-Fi | Yes |
| Weight | 35.9 kg |
| Rinse Aid Indicator | Yes |
| Salt Indicator - Light | Yes |
| Programmes | 6 programmes: Eco 50 °C, Auto 45-65 °C, Chef 70 °C, Classic 60 °C, Glass 40 °C, Favourite (Pre-Rinse), 4 special options: Remote Start, Extra Dry, Power Zone, Extra Speed |
| Key Feature 2 | Door Open Assist |
| Key Feature 3 | Vario Hinge |
| Key Feature 1 | Flex Cutlery Drawer |
| Product Type | Dishwasher |
| Product Category Group | MDA |
| No. of Programmes | 6.0 |
| Remaining Time Display | Yes |
| Noise Level | 42 dB |
| Smart Connect | Yes |
| Child Lock | Yes |
| Digital Inverter Motor | Yes |
| Installation Type | Built In |
| Interior Material | Stainless Steel |
| Dry Efficiency | A |
| Shipping Depth | 67 cm |
| Delay Timer | Yes |
| Depth | 55 cm |
| Control Type | Touch |
| Energy efficiency class | D |
Neff S195HCX02G Integrated Dishwasher - 14 Place Settings
Contact Us for availability.
- Warranty 1 Year





