After a deal?
At PRC Direct, we always aim to give our customers the very best prices, that's why we continually monitor our prices to keep ahead of our competitors.
However, if you find the same product cheaper, supplied by a UK authorised dealer, brand new, boxed and in stock, WE WILL TRY to match or beat their price prior to purchase.
See more terms here




















MODEL B3ACE4HNOB
Combining elegant design with the latest technology, the B3ACE4HN0B Built-In Single Oven from Neff will transform mealtimes at home, while integrating seamlessly into any kitchen decor.
Neff's CircoTherm feature allows you to cook, roast and bake on all levels at the same time, without the need to pre-heat the oven. Thanks to this award-winning hot air system, you can create an entire menu of different dishes without flavours mixing or transferring.
For added convenience, this smart single oven also comes with Neff's EasyClean lining on the cavity's back panel. This special cleaning aid provides simple, energy-efficient cleaning to save you from laborious, manual scrubbing.
As for its design, the B3ACE4HN0B boasts a fully retracting oven door and telescopic rails that are easily removed and inserted, for flexible cooking on any shelf level.
| Manufacturer | Neff |
|---|---|
| GTIN | 4242004225164 |
| Model Number | B3ACE4HN0B |
| Delivery Cost | 0 |
| Delivery Time | 1-3 Days |
| Oven Type | Electric |
| Product Dimensions | 59.5cm x 59.4cm x 54.8cm |
| Capacity (Left Hand Oven) | 71L |
| Electronic Clock/Timer | Yes |
| Energy Efficiency Class (Main Oven) | A |
| Features | 71 Litres Capacity Fan Oven, Variable Grill, Removable Door, Enamel Lining |
| Main Oven Function | Fan |
| Main Oven capacity (Litres) | 71 |
| Electrical connection | Plug in but No plug/cable is supplied with product |
| Main Fuel Type | Electric |
| Number of Functions | 6 |
| Controls | Rotary |
| Oven Lining Type - Sides | Enamel |
| Oven Lining Type - Back | Enamel |
| Number of Shelves | 2 |
| Number of Ovens | 1 |
| Smart | No |
| Shipping Width | 66 cm |
| Shipping Height | 67 cm |
| Wi-Fi | No |
| Width (cm) | 59.4 cm |
| Type of Grill/Griddle | Variable integral grill |
| Weight | 35 kg |
| Key Feature 2 | Variable Grill |
| Key Feature 3 | Removable Door, Enamel Lining |
| Key Feature 1 | 71 Litres Capacity Fan Oven |
| Colour | Stainless Steel |
| Product Category Group | White Goods |
| Net Main Oven Capacity | 71 L |
| Smart Connect | No |
| Additional Information | Slide&Hide®(the fully retracting oven door, unrestricted access with fixed handle) |
| Cleaning | Main oven - Catalytic Back Liner Only |
| Height (cm) | 59.5 cm |
| Bluetooth | No |
| Interior Light Type | Bulb |
| Special Offers Text 1 | 2 Year Warranty |
| Shipping Depth | 69 cm |
| Display Type | Mechanical |
| Door Type | Slide in |
| Depth | 54.8 cm |
| Control Type | Dials-Retractable |
| Energy efficiency class | A |
NEFF B3ACE4HN0B A Rated 60cm Slide Hide Built-In Single Oven, Stainless
Contact Us for availability.
- 2 Year Warranty
- Warranty 2 Years





