After a deal?
At PRC Direct, we always aim to give our customers the very best prices, that's why we continually monitor our prices to keep ahead of our competitors.
However, if you find the same product cheaper, supplied by a UK authorised dealer, brand new, boxed and in stock, WE WILL TRY to match or beat their price prior to purchase.
See more terms here










MODEL | B1ACE4HNOB
Cook up a storm with this single electric oven from NEFF. Its built-in design will fit in beautifully with your kitchen, and its selection of programmes will let you create any meal with confidence.
Making Cooking Effortless
The NEFF B1ACE4HN0B will make cooking a breeze, whether you’re making delicious desserts or a Sunday roast. It features six different heating methods in the fan oven and variable integral grill, to suit all of your favourite dishes:
- CircoTherm®
- Top/bottom heat
- Hot air grilling
- Full surface grill
- CircoTherm® intensive
- CircoTherm® gentle
CircoTherm® is a unique hot air-system that lets you roast and bake at the same time on up to three levels, as it circulates heat evenly around the oven. So, you can say goodbye to under-cooked meals, flavour transfer and cooking food separately.
CircoTherm® gentle is the perfect function for meat, fish and baking. It optimally controls the energy used, and cooks in phases with residual heat, keeping meat succulent and cakes the perfect colour.
Turn on the rapid heating function for a quick preheat if you’re in a hurry. And, the Top/bottom heating is great for baking and roasting on one level, especially for cakes with moist toppings.
Stress-Free Design
Spend less time scrubbing your oven thanks to the energy-saving, hydrolytic EasyClean® cleaning aid function. It softens dirt by vaporising soapy water, so it takes less time to get rid of grime. The EcoClean ceramic lining absorbs grease and burns it away as you cook, while the double-glazed glass door can be removed to make cleaning even more straightforward. Use the LED light to make sure that your oven is sparkling, and the handy heating indicator to find out when it’s preheated.
The 71 litre net capacity across two shelves in the B1ACE4HN0B gives you plenty of space to cook meals for all the family. The clip-on, telescopic rails can be attached to any shelf level, and glide out so you can check on your culinary creations.
You can set this NEFF oven in seconds with the LCD digital display and retractable dials – you can even plan ahead with the programmable timer. If you’ve got children running around, turn on the control panel lock to keep them and your food safe. Plus, the ‘A’ energy rating will keep your bills and environmental impact low.
| Manufacturer | Neff |
|---|---|
| GTIN | 4242004225034 |
| Model Number | B1ACE4HN0B |
| Delivery Cost | 0 |
| Delivery Time | 1-3 Days |
| Oven Type | Electric |
| Product Dimensions | 59.5cm x 59.4cm x 54.8cm |
| Capacity (Left Hand Oven) | 71L |
| Energy Efficiency Class (Main Oven) | A |
| Features | 71 Litres Fan Oven, Variable Intergral Grill, LCD Digial Display, Double Glazed Doors |
| Main Oven Function | Multifunction |
| Main Oven capacity (Litres) | 71 |
| Electrical connection | Plug in but No plug/cable is supplied with product |
| Main Fuel Type | Electric |
| Number of Functions | 5 |
| Controls | Rotary |
| Oven Lining Type - Sides | Enamel |
| Oven Lining Type - Back | Enamel |
| Number of Shelves | 2 |
| Number of Ovens | 1 |
| Smart | No |
| Shipping Width | 66 cm |
| Shipping Height | 67.5 cm |
| Wi-Fi | No |
| Width (cm) | 59.4 cm |
| Type of Grill/Griddle | Variable integral grill |
| Weight | 32.34 kg |
| Key Feature 2 | Variable Intergral Grill |
| Key Feature 3 | LCD Digial Display, Double Glazed Doors |
| Key Feature 1 | 71 Litres Fan Oven |
| Colour | Stainless Steel |
| Product Category Group | White Goods |
| Net Main Oven Capacity | 71 L |
| Smart Connect | No |
| Cleaning | Main oven - Catalytic Back Liner Only |
| Height (cm) | 59.5 cm |
| Bluetooth | No |
| Interior Light Type | LED |
| Special Offers Text 1 | 2 Year Warranty |
| Shipping Depth | 69 cm |
| Door Material | Double Glazed Glass |
| Door Type | Drop down |
| Depth | 54.8 cm |
| Control Type | Dials-Retractable |
| Energy efficiency class | A |
NEFF B1ACE4HN0B 60cm Built-In Single Oven with CircoTherm Technology
Contact Us for availability.
- 2 Year Warranty
- Warranty 2 Years





