After a deal?
At PRC Direct, we always aim to give our customers the very best prices, that's why we continually monitor our prices to keep ahead of our competitors.
However, if you find the same product cheaper, supplied by a UK authorised dealer, brand new, boxed and in stock, WE WILL TRY to match or beat their price prior to purchase.
See more terms here


























MODEL | BOOSTCX1
Bagless cylinder vacuum cleaners for maximum extraction power in a compact design
Compact design and powerful suction
The Boost CX 1 bagless vacuum cleaner from Miele combines outstanding performance with very compact dimensions. Its handy size makes it the ideal choice for homes where space is at a premium. It can be manoeuvred with ease and stowed away to save space. Its light weight also makes it easy to carry. Vacuuming made easy!
Will stay on track
The Boost CX1 bagless vacuum cleaner from Miele follows obediently on the heels of its user thanks to TrackDrive. Wheels on the sides of the appliance lend it stability and direction. This protects both furniture and door frames from damage. What’s more, it can be manoeuvred with ease and convenience – for outstanding vacuuming results without compromise.
FEATURES
Powerful cleaning performance thanks to vortex technology
Always stays on track thanks to TrackDrive
Retains even the smallest particles – Hygiene AirClean filter
Versatile applications – universal floorhead
Extremely convenient height adjustment thanks to a Comfort telescopic tube.
| Manufacturer | Miele |
|---|---|
| GTIN | 4002516384656 |
| Model Number | BOOSTCX1 |
| Delivery Cost | 0 |
| Delivery Time | 1-3 Days |
| Product Dimensions | 31.5cm x 38cm x 58.5cm |
| Features | 8 Metre Cord, 890W Cleaning Motor, 3 Power Levels, 2 Metre Stretch Hose |
| Number of Power Levels | 3 |
| Shipping Width | 58.5 cm |
| Shipping Height | 31.5 cm |
| Wi-Fi | No |
| Width (cm) | 40cm |
| Weight | 5.8 kg |
| Key Feature 2 | 3 Power Levels |
| Key Feature 3 | 2 Metre Stretch Hose |
| Key Feature 1 | 8 Metre Cord, 890W Cleaning Motor |
| Colour | White |
| Power Rating (Watts) | 890 |
| Product Category Group | SDA |
| Height (cm) | 31.5 cm |
| Bluetooth | No |
| Cable Length (m) | 6.5 |
| Special Offers Text 1 | 2 Year Warranty |
| Shipping Depth | 58.5 cm |
| Depth | 58.5 cm |
| Container Type | Bagless |




