After a deal?
At PRC Direct, we always aim to give our customers the very best prices, that's why we continually monitor our prices to keep ahead of our competitors.
However, if you find the same product cheaper, supplied by a UK authorised dealer, brand new, boxed and in stock, WE WILL TRY to match or beat their price prior to purchase.
See more terms here












Experience immersive sound quality with the LG USE6S.DGBRLLK Dolby Atmos & DTS soundbar in sleek black. This soundbar delivers powerful audio with Dolby Atmos and DTS technologies, providing a cinematic experience right in your own home. With multiple connectivity options, including Bluetooth and HDMI ARC, you can easily connect your devices and enjoy high-quality sound.
- Dolby Atmos & DTS technologies for immersive audio
- Multiple connectivity options, including Bluetooth and HDMI ARC
- Sleek black design adds a modern touch to any entertainment setup
- Powerful sound quality for a cinematic experience at home
- Easy to set up and use
| Manufacturer | LG |
|---|---|
| GTIN | 8806091941145 |
| Model Number | USE6S |
| Delivery Cost | 0 |
| Delivery Time | 1-3 Days |
| HDMI Ports | HDMI In x1 / Out x1 |
| Bluetooth | Yes |
| Dimensions (WxHxD)mm | 800 x 63 x 131 mm |
| Colour Group | Black |
| Product Range | Soundbars Wireless Connectivity |
| Width | 80 cm |
| Height | 6.3 cm |
| PSTI Compliance | <p>PSTI Compliance - <a href="https://euronics.a.bigcontent.io/v1/static/LGEUSE6SDGBRLLK_psti" target="_blank">Download certificate</a></p> |
| Product Dimensions | 6.3cm x 80cm x 13.1cm |
| DTS Virtual:X | Yes |
| Dolby Atmos | Yes |
| 4K Video Pass | Yes |
| Subwoofer type | Bulit-in |
| Total power | 100W |
| Number of channels | 3.0 |
| Wi-Fi | Yes |
| Features | Multi-Channel Audio Experience for More Immersive Sound, Dolby Atmos and DTS:X for Surround Sound, 4 Passive Radiators for Resonant Bass, Supreme-Quality Sound in All-in-One Design |
| HDMI | Yes |
| Weight (kg) | 3.5 kg |
| USB | Yes |
| Warranty Information | *receipt of purchase must be kept to support any claim. |
| Speakers | 5 |
| Shipping Width | 26.2 cm |
| Shipping Weight | 3.34 kg |
| Shipping Height | 11.3 cm |
| Wi-Fi | Yes |
| Weight | 3.5 kg |
| Key Feature 4 | Supreme-Quality Sound in All-in-One Design |
| Key Feature 2 | Dolby Atmos and DTS:X for Surround Sound |
| Key Feature 3 | 4 Passive Radiators for Resonant Bass |
| Key Feature 1 | Multi-Channel Audio Experience for More Immersive Sound |
| Colour | Black |
| Product Type | Soundbar |
| Product Category Group | CE |
| Number of Channels | 3 |
| Smart Connect | Yes |
| Additional Information | Dolby Atmos, DTS X, DTS Digital Surround, AAC, AAC+, MQA, Dolby Digital, VRR/ALLM for Dynamic Gaming Experience, Works with Alexa, HDMI IN - 1 Port, HDMI OUT - 1 Port, USB - 1 PORT |
| Bluetooth | Yes |
| Shipping Depth | 90.5 cm |
| Depth | 13.1 cm |




