After a deal?
At PRC Direct, we always aim to give our customers the very best prices, that's why we continually monitor our prices to keep ahead of our competitors.
However, if you find the same product cheaper, supplied by a UK authorised dealer, brand new, boxed and in stock, WE WILL TRY to match or beat their price prior to purchase.
See more terms here








This TV is ideal for those seeking advanced smart features and breathtaking picture quality. The intuitive webOS platform with AI functionality makes navigating content simple, while the AI Magic Remote allows easy control through voice commands and pointer functionality. This model enhances Gaming with smooth, responsive performance and supports Dolby Vision and Filmmaker Mode for cinema-quality visuals, perfect for film lovers.
Delivering superior picture and sound this TV's user-friendly design and powerful features make it an excellent choice for upgrading your viewing setup with stunning 4K visuals and smart capabilities.
| Manufacturer | LG |
|---|---|
| GTIN | 8806096762417 |
| Model Number | OLED83B6ELB.AEK |
| Delivery Cost | 0 |
| Delivery Time | 1-3 Days |
| USB Ports | 1 |
| Bluetooth | Yes |
| Dimensions (WxHxD)mm | 98.9cm x 171.9cm x 5.09cm |
| HDMI Ports | 4 |
| Display resolution | 4K Ultra HD (3,840 x 2,160px) |
| Wi-Fi | Yes |
| Screen size | 83" |
| Display type | OLED |
| Operating system | Web OS 26 |
| Refresh rate | 120Hz Native (VRR 120Hz) |
| Weight (kg) | 22.9 kg |
| Special Offers Text 1 | 5 Year Warranty – registration by PRC with Domestic and General, terms apply |
| Energy efficiency class | E |
LG OLED83B6ELB.AEK 83" 4K OLED AI Smart TV (2026)
Contact Us for availability.
- 5 Year Warranty – registration by PRC with Domestic and General, terms apply
- Warranty 5 Years





