After a deal?
At PRC Direct, we always aim to give our customers the very best prices, that's why we continually monitor our prices to keep ahead of our competitors.
However, if you find the same product cheaper, supplied by a UK authorised dealer, brand new, boxed and in stock, WE WILL TRY to match or beat their price prior to purchase.
See more terms here





















Experience stunning picture quality and immersive sound with the LG OLED48G56LS.AEK OLED evo AI G5 48' 4K Smart TV. This TV features OLED evo technology, which delivers enhanced brightness and contrast for a more lifelike viewing experience. The built-in AI processor automatically optimizes picture and sound settings based on the content being viewed, ensuring the best possible performance.
With a 48-inch screen size and 4K resolution, this TV provides crisp, clear images with vibrant colors. The smart TV functionality allows you to access your favorite streaming services, apps, and more, all from one convenient interface. Plus, the slim design and sleek stand make this TV a stylish addition to any room.
- OLED evo technology for enhanced brightness and contrast
- AI processor for automatic picture and sound optimization
- 48-inch screen size with 4K resolution
- Smart TV functionality for easy access to streaming services and apps
- Slim design with sleek stand for a stylish look
| Manufacturer | LG |
|---|---|
| GTIN | 8806096354025 |
| Model Number | OLED48G56LS.AEK |
| Google Promotion ID | SUMMER200 |
| Delivery Cost | 0 |
| Delivery Time | 1-3 Days |
| Special Offers Text 6 | Use Voucher Code SUMMER200 to receive £200 off |
| Image processor | a11 AI-processor 4K Gen2 |
| Vesa Mount Size | 300 x 200 |
| USB Ports | 3 |
| Bluetooth | Yes |
| TV with stand (WxHxD)mm | 1071 x 675 x 230 |
| Product Range | 43 to 54 inch OLED 4K UHD Televisions |
| Width | 107.1 cm |
| Height | 67.5 cm |
| PSTI Compliance | <p>, </p><p>PSTI Compliance - <a href="https://euronics.a.bigcontent.io/v1/static/LGEOLED48G56LSAEK_psti" target="_blank">Download certificate</a></p> |
| Product Dimensions | 67.5cm x 107.1cm x 23cm |
| HDMI Ports | 4 |
| Display resolution | 4K (3,840 x 2,160) |
| Wi-Fi | Yes |
| Electronic Program Guide | Yes |
| Headphone | Yes |
| Features | Powerful ?11 AI processor, Brightness Booster Ultimate, Perfect Black ? self-lit pixels provide infinite contrast, Smart webOS platform with advanced AI functionality plus all your favourite streaming services |
| Maximum Resolution | 4K Ultra HD (3,840 x 2,160) |
| Screen size | 48" |
| Display type | OLED |
| Operating system | Web OS 25 |
| Refresh rate | 120Hz Native (VRR 144Hz) |
| HDMI Version | 4ea (supports 4K 120Hz, eARC, VRR, ALLM, QMS, QFT (4 port)) |
| HDMI | Yes |
| Weight (kg) | 20.5 |
| USB Recording | Yes |
| USB | Yes |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Number of USB Ports | 3 |
| Number of HDMI Ports | 4 |
| Warranty Information | register warranty www.lg.com/support/warranty, register within 28 days of purchase |
| Speakers | 1 |
| Shipping Weight | 20.5 kg |
| Shipping Height | 73.5 cm |
| Wi-Fi | Yes |
| Weight | 16.8 kg |
| RMS Output Power | 40W |
| Key Feature 4 | Smart webOS platform with advanced AI functionality plus all your favourite streaming services |
| Key Feature 2 | Brightness Booster Ultimate |
| Key Feature 3 | Perfect Black ? self-lit pixels provide infinite contrast |
| Key Feature 1 | Powerful ?11 AI processor |
| Product Type | TV |
| Product Category Group | CE |
| Operating System | webOS |
| Aspect Ratio | 16:09 |
| Additional Information | Slim Design - ultra slim with elegant stand |
| Height with Stand | 67.5 cm |
| Bluetooth | Yes |
| Standard Refresh Rate | 120Hz Native (VRR 144Hz) |
| Screen Size | 48 in |
| Screen Technology | 4K OLED |
| Special Offers Text 1 | 5 Year Warranty – registration by PRC with Domestic and General, terms apply |
| Shipping Depth | 16.2 cm |
| Smart TV | Yes |
| Digital Tuner | Yes |
| Depth with Stand | 23 cm |
| Depth | 23 cm |
| Energy efficiency class | F |
LG OLED48G56LS.AEK OLED evo AI G5 48" 4K Smart TV
- Use Voucher Code SUMMER200 to receive £200 off
- Free USE6S Soundbar, click on Bundle Packs
- 5 Year Warranty – registration by PRC with Domestic and General, terms apply
- Warranty 5 Years





