After a deal?
At PRC Direct, we always aim to give our customers the very best prices, that's why we continually monitor our prices to keep ahead of our competitors.
However, if you find the same product cheaper, supplied by a UK authorised dealer, brand new, boxed and in stock, WE WILL TRY to match or beat their price prior to purchase.
See more terms here















| Manufacturer | Hotpoint |
|---|---|
| GTIN | 8690842727887 |
| Colour | White |
| Model Number | CHDC82WWGDUK |
| Delivery Cost | 0 |
| Delivery Time | 1-3 Days |
| Maximum Load Capacity (kg) | 8.0 |
| Sensor Dry Technology | Yes |
| Colour Group | White |
| Product Range | Condenser Tumble Dryers |
| Width | 59.7 cm |
| Display Screen Type | LED |
| Height | 84.6 cm |
| PSTI Compliance | <p>PSTI Compliance - <a href="https://euronics.a.bigcontent.io/v1/static/LGEF4X1009NWK_PSTI" target="_blank">Download certificate</a></p> |
| Product Dimensions | 84.6cm x 59.7cm x 56.8cm |
| Tumble Dryer Type | Condenser |
| Empty Water Indicator | Yes |
| End of Programme Indicator | Yes |
| Features | Sensor Drying, Rapid 14 minute cycle |
| Drying Capacity | 8 kg |
| Drying Technology | Condenser |
| Filter Cleaning Indicator | Yes |
| Ventilation | Condensor |
| Number of Temperature Settings | 5 |
| Water Tank Full Indicator | Yes |
| Shipping Width | 65 cm |
| Shipping Weight | 34.5 kg |
| Shipping Height | 88 cm |
| Weight | 33.5 kg |
| Programmes | 097CHDC82WWGDUK |
| Key Feature 2 | Rapid 14 minute cycle |
| Key Feature 1 | Sensor Drying |
| Colour | White |
| Product Type | Tumble Dryer |
| Product Category Group | White Goods |
| No. of Programmes | 15 |
| Remaining Time Display | Yes |
| Noise Level | 66 dB |
| Child Lock | Yes |
| Installation Type | Freestanding |
| Stackable | Yes |
| Start Delay Option | Yes |
| Shipping Depth | 58.5 cm |
| Sensor Dry Technology | Yes |
| Delay Timer | Yes |
| Depth | 56.8 cm |
| Cycle length of standard cotton programme (partial load) | 80 min |
| Cycle length of standard cotton programme (full load) | 142 min |
| Control Type | Dial and Button |
| Energy efficiency class | B |
Hotpoint CHDC82WWGDUK Freestanding Tumble Dryer
Contact Us for availability.
- Warranty 1 Year





