After a deal?
At PRC Direct, we always aim to give our customers the very best prices, that's why we continually monitor our prices to keep ahead of our competitors.
However, if you find the same product cheaper, supplied by a UK authorised dealer, brand new, boxed and in stock, WE WILL TRY to match or beat their price prior to purchase.
See more terms here













This freestanding Hoover HLEC9TE 9kg Condenser Tumble Dryer is perfect for large families.
With Wi-Fi connectivity and a 9 kg capacity for ease of use, you no longer need to worry aboout your drying needs.
There are 16 programmes to choose from, including:
- Sensor Dry
- Cottons
- Synthetics
- Delicates
- Jeans
- Shirts
- Anti-Allergy
- XXL
- Eco Cotton
- Darks + Coloured
- Rapid Cycles
- Extra Hygiene
- Anti-Odours
You can choose from four drying levels, so you always get the perfect dryness for your load - Iron Dry, Extra Dry, Cupboard Dry, Hanger Dry. With the built-in Sensor Dry technology,you can save time, energy and money by not wasting any unneccessary energy. What+rsquo;s more, the HLEC9TE features Rapid Dry, letting you choose between three cycles including 30, 45, and 59 minutes. The 30 minute option can dry a 2.5 kg load quickly and effectively.
This condenser dryer is Wi-Fi enabled, allowing you to connect via the One app on your smartphone to download additional cycles, start cycles and run diagnostic checks. You can also use the Scan to Care function to take a picture of your clothes and let the app suggest the best programme. The HLEC9TE also includes Aquavision. This water collection system is built into the door of the dryer, making emptying the water simple and hassle free.
With smart features, plenty of cycles and patented technology, the Hoover HLEC9TE condenser tumble dryer is the perfect laundry solution for busy households. Buy yours today!
| Manufacturer | Hoover |
|---|---|
| GTIN | 8059019039541 |
| Model Number | HLEC9TE |
| Delivery Cost | 0 |
| Delivery Time | 1-3 Days |
| Maximum Load Capacity (kg) | 9.0 |
| Laundry Placement | Freestanding |
| Product Dimensions | 85cm x 60cm x 60cm |
| Tumble Dryer Type | Condenser |
| Features | 16 Programmes Inc 30 Minutes Quick Dry, Sensor Dryer, Built in Display, Wi-Fi |
| Filter Full Indicator | No |
| Filter Cleaning Indicator | No |
| Water Tank Full Indicator | No |
| Washing Capacity | 9 |
| Shipping Width | 65 cm |
| Shipping Height | 89 cm |
| Wi-Fi | No |
| Width (cm) | 60 cm |
| Weight | 33.5 kg |
| Reverse Action (Bi-directional) | No |
| Key Feature 2 | Sensor Dryer |
| Key Feature 3 | Built in Display, Wi-Fi |
| Key Feature 1 | 16 Programmes Inc 30 Minutes Quick Dry |
| Colour | White |
| Product Category Group | White Goods |
| Remaining Time Display | No |
| Smart Connect | No |
| Child Lock | No |
| Automatic Load Recognition | No |
| Internet(Wi-Fi) capable | Yes |
| Height (cm) | 85 cm |
| Bluetooth | No |
| Interior Light | No |
| Stackable | No |
| Start Delay Option | No |
| Sensor dry | Yes |
| Shipping Depth | 62 cm |
| Sensor Dry Technology | No |
| Self Cleaning Technology | No |
| Depth | 60 cm |
| Energy efficiency class | B |





