After a deal?
At PRC Direct, we always aim to give our customers the very best prices, that's why we continually monitor our prices to keep ahead of our competitors.
However, if you find the same product cheaper, supplied by a UK authorised dealer, brand new, boxed and in stock, WE WILL TRY to match or beat their price prior to purchase.
See more terms here











MODEL | H3D4965DCE
Key features
- 1500 Spin Speed
- 9kg Wash / 6kg Dry
- 14/30/44 minute quick washes available
- NFC Connected (Connect your Android Smartphone to the machine)
- Automatic Wash and Dry
- Cotton Care 59 minute
| Manufacturer | Hoover |
|---|---|
| GTIN | 8059019021126 |
| Colour | White |
| Model Number | HDB5106AMC |
| Maximum Drying Capacity (kg) | 6.0 |
| Maximum Load Capacity (kg) | 10.0 |
| Quick Wash | Yes |
| Laundry Placement | Freestanding |
| Maximum Spin Speed (rpm) | 1500 |
| Product Dimensions | 85cm x 60cm x 56cm |
| Features | 14 Programmes Inc: Quick Wash Option, Sensor Dryer, Delay Start, Digital Display with LED Indicators |
| Drying Capacity | 6 kg |
| Dry Load Capacity | 6 |
| Wash / Dry Programs | 20 |
| Smart App connected | Yes |
| Washing Capacity | 10 |
| Shipping Width | 62 cm |
| Shipping Height | 89 cm |
| Water Consumption | 115 L |
| Washing Performance Class | A |
| Wi-Fi | No |
| Width (cm) | 60 cm |
| Weight | 69 kg |
| Key Feature 2 | Sensor Dryer, Delay Start |
| Key Feature 3 | Digital Display with LED Indicators |
| Key Feature 1 | 14 Programmes Inc: Quick Wash Option |
| Colour | White |
| Water Supply | Cold Fill |
| Programmes Drying | Yes |
| Programmes Washing | Yes |
| Quick Wash Option | Yes |
| Product Type | Washer Dryer |
| Product Category Group | White Goods |
| Quick Wash Time (Full Load) | 14 min |
| Noise Level - Spinning | 85 dB |
| Noise Level - Washing | 57 dB |
| Smart Connect | Yes |
| Height (cm) | 85 cm |
| Installation Type | Freestanding |
| Spin Speed | 1500 |
| Spin-drying Efficiency Class | A |
| Special Offers Text 1 | <a href="https://bit.ly/3SVhfmK">Claim 6 Months Free Fairy Detergent & Fabric Conditioner “ Claim here</a> |
| Shipping Depth | 60 cm |
| Depth | 56 cm |
| Control Type | Dial |
| Energy efficiency class | D |
Hoover HDB5106AMC D Rated 10kg / 6kg 1500 Spin Washer Dryer
Contact Us for availability.
- Claim 6 Months Free Fairy Detergent & Fabric Conditioner “ Claim Here
- Warranty 1 Year





