After a deal?
At PRC Direct, we always aim to give our customers the very best prices, that's why we continually monitor our prices to keep ahead of our competitors.
However, if you find the same product cheaper, supplied by a UK authorised dealer, brand new, boxed and in stock, WE WILL TRY to match or beat their price prior to purchase.
See more terms here








































SAVE £200.99
The Haier HWD80BP14367TU Washer Dryer is a versatile and efficient appliance that combines the functions of a washing machine and a dryer in one compact unit. With a generous capacity of 8kg for washing and 5kg for drying, this washer dryer is perfect for small to medium-sized households.
Key features of the Haier HWD80BP14367TU Washer Dryer include:
- Quick Wash and Dry: Get your laundry done in a flash with the quick wash and dry cycles.
- Anti-Bacterial Treatment: Ensures that your clothes are thoroughly cleaned and sanitized.
- Delay Start: Set the washer dryer to start at a convenient time for you.
- Energy Efficient: With a high energy efficiency rating, this appliance helps you save on electricity bills.
- Multiple Wash Programs: Choose from a variety of wash programs to suit different types of fabrics and laundry loads.
| Manufacturer | Haier |
|---|---|
| GTIN | 8059019116068 |
| Colour | White |
| Model Number | HWD80BP14367TU |
| Google Promotion ID | SUMMER10P |
| Delivery Cost | 0 |
| Delivery Time | 1-3 Days |
| Drying Efficiency Class | D |
| Washing Efficiency Class | A |
| Special Offers Text 6 | Use Voucher Code SUMMER10P to receive 10% off |
| Maximum Drying Capacity (kg) | 5.0 |
| Maximum Load Capacity (kg) | 8.0 |
| Energy Efficiency Class (Dry) | D |
| Quick Wash | 15 min |
| Laundry Placement | Freestanding |
| Maximum Spin Speed (rpm) | 1400 |
| Dimensions (WxHxD)mm | 600 x 850 x 650 |
| Preset Programmes | 14 |
| Colour Group | White |
| Product Range | Freestanding Washer Dryers |
| Width | 60 cm |
| Display Screen Type | LCD |
| Height | 85 cm |
| Product Dimensions | 85cm x 60cm x 55cm |
| Smart App Control | hOn App |
| Features | Eco Inverter Motor - Maximises energy efficiency, I-Refresh technology - Freshens clothes quickly, Anti-bacterial Treatment - Enhances hygiene standards, Pillow Drum Design - Prevents fabric snagging |
| Drying Capacity | 5 kg |
| Drying Performance Class | D |
| Energy Efficiency Class (Wash) | A |
| Weight (kg) | 74 kg |
| Washing Capacity | 8 kg |
| Warranty Information | registration requiredwarranty must be registered. please visit https://haier.partners.domesticandgeneral.com/register/appliance-details to register the warranty. |
| Shipping Width | 65 cm |
| Shipping Weight | 78 kg |
| Shipping Height | 89 cm |
| Water Consumption | 42 L |
| Washing Performance Class | A |
| Wi-Fi | Yes |
| Weight | 74 kg |
| Quick Wash Time | 15 min |
| Key Feature 4 | Pillow Drum Design - Prevents fabric snagging |
| Key Feature 2 | I-Refresh technology - Freshens clothes quickly |
| Key Feature 3 | Anti-bacterial Treatment - Enhances hygiene standards |
| Key Feature 1 | Eco Inverter Motor - Maximises energy efficiency |
| Colour | White |
| Water Supply | cold |
| Programmes Drying | Yes |
| Programmes Washing | Yes |
| Quick Wash Option | Yes |
| Product Type | Washer Dryer |
| Product Category Group | MDA |
| Out of Balance Protection | Yes |
| No. of Programmes | 14 |
| Noise Level - Spinning | 70 dB |
| Smart Connect | Yes |
| Additional Information | Eco Cycle, Pillow Drum - laser welded drum - no snagging of garments |
| Automatic Load Recognition | Yes |
| Digital Inverter Motor | Yes |
| Height for Build Under | 85 cm |
| Built-in Water Heater | Yes |
| Installation Type | Freestanding |
| Built-in Display | Yes |
| Temperature Control | Yes |
| Spinning Efficiency Class | A |
| Spin Speed | 1400 |
| Start Delay Option | Yes |
| Spin-drying Efficiency Class | A |
| Shipping Depth | 65 cm |
| Drum Light | Yes |
| Delay Timer | Yes - 24hrs |
| Depth | 55 cm |
| Door Opening Angle | 180° |
| Control Type | Touch |
| Discontinued Status | discontinued |
| Energy efficiency class | A |
Haier HWD80BP14367TU Washer Dryer - 8kg/5kg Capacity
- Use Voucher Code SUMMER10P to receive 10% off
- Warranty 5 Years Labour 10 Years Parts





