After a deal?
At PRC Direct, we always aim to give our customers the very best prices, that's why we continually monitor our prices to keep ahead of our competitors.
However, if you find the same product cheaper, supplied by a UK authorised dealer, brand new, boxed and in stock, WE WILL TRY to match or beat their price prior to purchase.
See more terms here




















| Manufacturer | Dyson |
|---|---|
| GTIN | 5025155116630 |
| Colour | Black/ Copper |
| Model Number | V16PISTONANML |
| Delivery Cost | 0 |
| Delivery Time | 1-3 Days |
| Bin Capacity (Litres) | 1.3L |
| Accessories Included | 250mm All Floor CH (768000-02), Combi Tool Smart (725773-01), Crevice Tool Smart (725715-01), Hair Screw Tool (828859-01), Wall Dock |
| Battery Life (Up to) | 70 min |
| Colour Group | Multi-coloured |
| Product Range | Cordless Vacuum Cleaners |
| Width | 25 cm |
| Height | 25.9 cm |
| Product Dimensions | 25.9cm x 25cm x 129.8cm |
| Power Modes | 3 |
| Charge Time | 3.5hrs |
| Features | 315 Air Watts of powerful suction, Deep cleans all floors, Compresses dust, Hygienic wipe-clean bin |
| Maximum Battery Run Time | 70 min |
| Maximum Battery Recharge Time | 3.5hrs |
| Floor Type | All floor types |
| Filter Type | HEPA Filtration traps 99.99% of particles down to 0.1 microns. |
| Dust Capacity | 1.3 L |
| Warranty Information | receipt of purchase must be kept to support any claim |
| Shipping Width | 29.7 cm |
| Shipping Weight | 6.7 kg |
| Shipping Height | 17.2 cm |
| Weight | 3.4 kg |
| Key Feature 4 | Hygienic wipe-clean bin |
| Key Feature 2 | Deep cleans all floors |
| Key Feature 3 | Compresses dust |
| Key Feature 1 | 315 Air Watts of powerful suction |
| Colour | Black/ Copper |
| Product Type | Vacuum |
| Product Category Group | SDA |
| Accessories | 250mm All Floor CH (768000-02), Combi Tool Smart (725773-01), Crevice Tool Smart (725715-01), Hair Screw Tool (828859-01), Wall Dock |
| Shipping Depth | 73.5 cm |
| Depth | 129.8 cm |




