After a deal?
At PRC Direct, we always aim to give our customers the very best prices, that's why we continually monitor our prices to keep ahead of our competitors.
However, if you find the same product cheaper, supplied by a UK authorised dealer, brand new, boxed and in stock, WE WILL TRY to match or beat their price prior to purchase.
See more terms here










| Manufacturer | Dyson |
|---|---|
| GTIN | 5025155100769 |
| Colour | White/Gold |
| Model Number | PH05 |
| Google Promotion ID | SUMMER10 |
| Delivery Cost | 0 |
| Delivery Time | 1-3 Days |
| Special Offers Text 6 | Use Voucher Code SUMMER10 to receive £10 off |
| Fan speeds | 10 |
| Air Displacement | 81m³ |
| Timer Function | 9 Hours |
| Colour Group | White |
| Product Range | Air Purifiers |
| Width | 22 cm |
| Height | 92.3 cm |
| PSTI Compliance | PSTI Compliance -, Download certificate |
| Dehumidification | Yes |
| Product Dimensions | 92.3cm x 22cm x 15.5cm |
| Features | Captures nitrogen dioxide 50% more effectively, Delivers whole-room purified humidification, Tracks air quality with MyDyson app data, Eliminates odours and harmful gases continuously |
| Filter Type | Polyester mesh fabric mesh (silver) |
| Weight (kg) | 8.12 kg |
| Warranty Information | receipt of purchase must be kept to support any claim |
| Shipping Width | 35 cm |
| Shipping Weight | 12.4 kg |
| Shipping Height | 100 cm |
| Weight | 8.12 kg |
| Power Consumption | 0.5 W |
| Key Feature 4 | Eliminates odours and harmful gases continuously |
| Key Feature 2 | Delivers whole-room purified humidification |
| Key Feature 3 | Tracks air quality with MyDyson app data |
| Key Feature 1 | Captures nitrogen dioxide 50% more effectively |
| Colour | White/Gold |
| Particle Removal Efficiency | 1 |
| Product Category Group | SDA |
| Noise Level | 62.4 dB |
| Additional Information | Remote, Max working area: 81m?, cord length: 1.8m |
| Shipping Depth | 34 cm |
| Depth | 15.5 cm |




