After a deal?
At PRC Direct, we always aim to give our customers the very best prices, that's why we continually monitor our prices to keep ahead of our competitors.
However, if you find the same product cheaper, supplied by a UK authorised dealer, brand new, boxed and in stock, WE WILL TRY to match or beat their price prior to purchase.
See more terms here


















| Manufacturer | Dyson |
|---|---|
| GTIN | 5025155108970 |
| Colour | Matte Black |
| Model Number | PENCILVAC |
| Delivery Cost | 0 |
| Delivery Time | 1-3 Days |
| Bin Capacity (Litres) | 0.1 |
| Battery Life (Up to) | 30 Minutes |
| Colour Group | Black |
| Product Range | Floor Cleaners |
| Width | 3.8 cm |
| Height | 116 cm |
| Product Dimensions | 116cm x 3.8cm x 22.6cm |
| Smart App Control | 1 |
| Power Modes | 3 |
| Charge Time | 3.5hrs |
| Features | Hyperdymium motor ? delivers powerful suction, Slimmest design ? reaches tight spaces easily, All-direction cleaning ? manoeuvres smoothly, Edge-clean tech ? cleans right to the edge |
| Maximum Battery Run Time | 30 min |
| Maximum Battery Recharge Time | 3.5hrs |
| Number of Power Levels | 3 |
| Warranty Information | receipt of purchase must be kept to support any claim |
| Shipping Width | 11 cm |
| Shipping Weight | 4.2 kg |
| Shipping Height | 26.7 cm |
| Weight | 1.8 kg |
| Key Feature 4 | Edge-clean tech ? cleans right to the edge |
| Key Feature 2 | Slimmest design ? reaches tight spaces easily |
| Key Feature 3 | All-direction cleaning ? manoeuvres smoothly |
| Key Feature 1 | Hyperdymium motor ? delivers powerful suction |
| Colour | Matte Black |
| Product Type | Vacuum |
| Product Category Group | SDA |
| Noise Level | 84 dB |
| Accessories | Rotating Combi Crevice tool, Single storage Docking station, Fluffycones cleanerhead, Charger |
| Additional Information | Illuminates dust on hard floors ? both forwards and backwards.?Powerful fade-free suction. Top loading air-compression bin. Hygienic bin emptying. |
| Shipping Depth | 72.2 cm |
| Cordless | Yes |
| Depth | 22.6 cm |




