After a deal?
At PRC Direct, we always aim to give our customers the very best prices, that's why we continually monitor our prices to keep ahead of our competitors.
However, if you find the same product cheaper, supplied by a UK authorised dealer, brand new, boxed and in stock, WE WILL TRY to match or beat their price prior to purchase.
See more terms here



























































The TCL 55T8C-UK 55" 4K QLED HDR Ultra HD Google TV is a top-of-the-line television that offers stunning picture quality and a range of smart features.
Key features of the TCL 55T8C-UK include:
- 55" 4K QLED display for crisp, clear images
- High Dynamic Range (HDR) technology for enhanced contrast and color
- Google TV platform for access to a wide range of streaming services and apps
- Ultra HD resolution for a lifelike viewing experience
- Sleek design with slim bezels for a modern look
- Multiple HDMI and USB ports for connecting external devices
| Manufacturer | TCL |
|---|---|
| GTIN | 5901292527952 |
| Model Number | 55T8C-UK |
| Delivery Cost | 0 |
| Delivery Time | 1-3 Days |
| Bluetooth | Yes |
| Dimensions (WxHxD)mm | 1244 x 770 x 292 |
| Colour Group | Black |
| Product Range | 55 to 64 inch QLED 4K UHD Televisions |
| Width | 122.4 cm |
| Height | 70.8 cm |
| PSTI Compliance | <p>PSTI Compliance - <a href="https://euronics.a.bigcontent.io/v1/static/TCL55T8CUK_PSTI" target="_blank">Download certificate</a></p> |
| Product Dimensions | 70.8cm x 122.4cm x 7cm |
| HDMI Ports | 4 |
| USB Ports | 1 |
| Display resolution | 4K (3,840 x 2,160) |
| Headphone | Yes |
| Enhanced Refresh Rate | 240Hz |
| Maximum Resolution | 3840 x 2160 |
| Screen size | 55" |
| Display type | QLED |
| Wi-Fi | Yes |
| Operating system | Google TV |
| Smart TV | Yes |
| Refresh rate | MEMC (120 Hz), 144HZ VRR |
| HDMI Version | 2.1 |
| HDMI | Yes |
| Weight (kg) | 12.3kg |
| Videocall | Yes |
| USB Recording | Yes |
| USB | Yes |
| VESA Mount Compatible | Yes - 300 x 300mm |
| Number of USB Ports | 1 |
| Number of HDMI Ports | 4 |
| Speakers | 2 |
| Shipping Width | 136 cm |
| Shipping Weight | 14.2 kg |
| Shipping Height | 83 cm |
| Wi-Fi | Yes |
| Width with Stand | 92 cm |
| Weight | 10.5 kg |
| RMS Output Power | 2x10 W+15W |
| Colour | Black |
| Product Type | TV |
| Product Category Group | CE |
| Operating System | |
| Smart Connect | Yes |
| Aspect Ratio | 16:09 |
| Backlight Technology | LED Direct |
| Height with Stand | 76.5 cm |
| Horizontal Viewing Angle | 178 |
| Bluetooth | Yes |
| Standard Refresh Rate | 120 Hz |
| Screen Size | 55 in |
| Screen Technology | QLED |
| Shipping Depth | 12.8 cm |
| Smart TV | Yes |
| Digital Tuner | Yes |
| Depth with Stand | 27.4 cm |
| Depth | 7 cm |
| Energy efficiency class | F |





