After a deal?
At PRC Direct, we always aim to give our customers the very best prices, that's why we continually monitor our prices to keep ahead of our competitors.
However, if you find the same product cheaper, supplied by a UK authorised dealer, brand new, boxed and in stock, WE WILL TRY to match or beat their price prior to purchase.
See more terms here
















The TCL 40V5C-UK 40" FHD TV is a smart TV that offers an immersive viewing experience with its Full HD resolution and Google Smart TV capabilities. This sleek and modern TV is perfect for any living room or entertainment space.
- Full HD resolution for crisp and clear picture quality
- Google Smart TV allows you to access a wide range of streaming services and apps
- Sleek design that will complement any decor
- Multiple HDMI and USB ports for connecting external devices
- Dolby Audio technology for immersive sound quality
| Manufacturer | TCL |
|---|---|
| GTIN | 5901292527976 |
| Model Number | 40V5C-UK |
| Delivery Cost | 0 |
| Delivery Time | 1-3 Days |
| Vesa Mount Size | 100 x 100 |
| TV with stand (WxHxD)mm | 890 x 550 x 184 |
| Colour Group | Black |
| Product Range | 32 to 42 inch QLED 4K UHD Televisions |
| Width | 89.2 cm |
| Height | 55.8 cm |
| Product Dimensions | 55.8cm x 89.2cm x 18.4cm |
| HDMI Ports | 2 |
| USB Ports | 1 |
| Digital Audio Out (Optical) | Yes |
| Display resolution | Full HD (1920 x 1080) |
| Features | QLED technology, Hi-Performance Vertical Alignment Screen, HDR Multi-Format |
| Enhanced Refresh Rate | 120HZ |
| Maximum Resolution | 3840 x 2160 |
| Screen size | 40" |
| Display type | QLED |
| Wi-Fi | Yes |
| Operating system | Google TV |
| Refresh rate | 50Hz |
| HDMI Version | 2.1 eARC |
| HDMI | Yes |
| Weight (kg) | 7 |
| Videocall | Yes |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Number of USB Ports | 1.0 |
| Warranty Information | receipt of purchase must be kept to support any warranty claim |
| Shipping Width | 102.5 cm |
| Shipping Weight | 7.2 kg |
| Shipping Height | 60.5 cm |
| Wi-Fi | Yes |
| Width with Stand | 89.2 cm |
| TV Services | BBC iPlayer, Netflix, Amazon Video, Youtube |
| Weight | 4.6 kg |
| Key Feature 2 | Hi-Performance Vertical Alignment Screen |
| Key Feature 3 | HDR Multi-Format |
| Key Feature 1 | QLED technology |
| Colour | Black |
| Product Type | TV |
| Product Category Group | CE |
| Operating System | |
| Smart Connect | Yes |
| Backlight Technology | LED |
| Height with Stand | 55.8 cm |
| Standard Refresh Rate | 120Hz |
| Screen Size | 40 in |
| Shipping Depth | 12.2 cm |
| Smart TV | Yes |
| Depth with Stand | 18.4 cm |
| Depth | 18.4 cm |
| Energy efficiency class | F |





