After a deal?
At PRC Direct, we always aim to give our customers the very best prices, that's why we continually monitor our prices to keep ahead of our competitors.
However, if you find the same product cheaper, supplied by a UK authorised dealer, brand new, boxed and in stock, WE WILL TRY to match or beat their price prior to purchase.
See more terms here








The Sharp XL-B520D DAB+ Hi-Fi Micro System in black is a versatile and compact audio system that delivers high-quality sound in a sleek design. With a variety of playback options and advanced features, this micro system is perfect for any home audio setup.
Key features of the Sharp XL-B520D DAB+ Hi-Fi Micro System include:
- DAB+ digital radio tuner for crystal-clear radio reception
- CD player with support for CD-R and CD-RW discs
- Bluetooth connectivity for wireless streaming from compatible devices
- USB port for playback of MP3 files from a USB flash drive
- 40 watts total power output for room-filling sound
- FM radio tuner with 40 station presets for easy access to your favorite stations
- Remote control for convenient operation from anywhere in the room
| Manufacturer | Sharp |
|---|---|
| GTIN | 4974019204499 |
| Colour | Black |
| Model Number | XL-B520D |
| Delivery Cost | 0 |
| Delivery Time | 1-3 Days |
| CD Player | Yes |
| DAB+ Radio | Yes |
| FM Tuner with RDS | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Colour Group | Black |
| Product Range | SC |
| Width | 18.5 cm |
| Height | 12.2 cm |
| Product Dimensions | 12.2cm x 18.5cm x 20.5cm |
| Features | Built-In CD player, DAB+/DAB/FM radio, Stereo speakers |
| Warranty Information | automatic (consumer keeps receipt) |
| Shipping Width | 34.2 cm |
| Shipping Weight | 10.35 kg |
| Shipping Height | 33.5 cm |
| Weight | 3.59 kg |
| Key Feature 2 | DAB+/DAB/FM radio |
| Key Feature 3 | Stereo speakers |
| Key Feature 1 | Built-In CD player |
| Colour | Black |
| Product Type | Speakers |
| Product Category Group | CE |
| Bluetooth | Yes |
| Shipping Depth | 55.1 cm |
| Depth | 20.5 cm |




