After a deal?
At PRC Direct, we always aim to give our customers the very best prices, that's why we continually monitor our prices to keep ahead of our competitors.
However, if you find the same product cheaper, supplied by a UK authorised dealer, brand new, boxed and in stock, WE WILL TRY to match or beat their price prior to purchase.
See more terms here




























Key features include:
- 2-in-1 design for indoor and outdoor use
- Misting system for outdoor cooling
- Adjustable fan speeds for customized comfort
- Compact and portable design for easy transport
- Easy to assemble and use
Whether you're looking to cool down on a hot summer day indoors or outdoors, the Shark FlexBreeze Pro Mist Indoor & Outdoor Fan is the perfect solution. With its versatile design and powerful cooling capabilities, this fan is sure to keep you comfortable in any environment.
| Manufacturer | Shark |
|---|---|
| GTIN | 622356303422 |
| Colour | Dark Gray |
| Model Number | FA300UK |
| Cordless Runtime | Up to 24* hours |
| Delivery Cost | 0 |
| Delivery Time | 1-3 Days |
| Fan speeds | 5 |
| Remote control included | Yes |
| Colour Group | Silver/Grey |
| Product Range | Fans |
| Width | 35.4 cm |
| Height | 93.4 cm |
| Product Dimensions | 93.4cm x 35.4cm x 35.4cm |
| Features | Portable MistPro Tank , Up to 24* hours cordless runtime, Up to 20 meters cooling reach |
| Warranty Information | the promotional warranty must be registered at https://www.samsung.com/uk/fiveyearwarranty |
| Shipping Width | 38 cm |
| Shipping Weight | 12 kg |
| Shipping Height | 66 cm |
| Weight | 7.51 kg |
| Key Feature 2 | Up to 24* hours cordless runtime |
| Key Feature 3 | Up to 20 meters cooling reach |
| Key Feature 1 | Portable MistPro Tank |
| Colour | Dark Gray, Charcoal |
| Product Type | Fan |
| Product Category Group | SDA |
| Number of Fan Speeds | 5 |
| Shipping Depth | 38 cm |
| Depth | 35.4 cm |
Shark 307FA300UK Shark FlexBreeze Pro Mist Indoor & Outdoor Fan & Outdoor Misting System - Dark Gray, Charcoal
Contact Us for availability.
- Warranty 2 Years




