After a deal?
At PRC Direct, we always aim to give our customers the very best prices, that's why we continually monitor our prices to keep ahead of our competitors.
However, if you find the same product cheaper, supplied by a UK authorised dealer, brand new, boxed and in stock, WE WILL TRY to match or beat their price prior to purchase.
See more terms here






























| Manufacturer | Shark |
|---|---|
| GTIN | 622356297622 |
| Model Number | BU3521UK |
| Delivery Cost | 0 |
| Delivery Time | 1-3 Days |
| Bin Capacity (Litres) | 0.42L |
| Battery Life (Up to) | 40 min |
| Dimensions (WxHxD)mm | 370 x 760 x 265 mm |
| Colour Group | White |
| Product Range | Cordless Vacuum Cleaners |
| Width | 37 cm |
| Height | 76 cm |
| Product Dimensions | 76cm x 37cm x 26.5cm |
| Power Modes | 3 |
| Charge Time | 5 hours |
| Features | Auto-Empty base, Automatically adjusting brush roll, 2 tools included |
| Maximum Battery Run Time | 40 min |
| Maximum Battery Recharge Time | 5 hours |
| Material | plastic |
| Floor Type | Carpet, Hard Floors |
| Filter Type | Anti-Allergen Complete Seal in AED only |
| Dust Capacity | 0.42 L |
| Number of Power Levels | 3 |
| Shipping Width | 38 cm |
| Shipping Weight | 9.91 kg |
| Shipping Height | 110 cm |
| Weight | 5.39 kg |
| Pet Hair Cleaning | Yes |
| Key Feature 2 | Automatically adjusting brush roll |
| Key Feature 3 | 2 tools included |
| Key Feature 1 | Auto-Empty base |
| Colour | White |
| Product Type | Vacuum |
| Product Category Group | SDA |
| Accessories | Mini Surface Tool, Crevice tool 20cm |
| Additional Information | After every clean, Shark Clean & Empty automatically deposits the dirt into a completely sealed base that holds dirt and debris for up to 30 days ? so you can forget about emptying for weeks at a time., Anti-Allergen Complete Seal captures and traps |
| Shipping Depth | 28 cm |
| Cordless | Yes |
| Depth | 26.5 cm |
| Discontinued Status | discontinued |




