After a deal?
At PRC Direct, we always aim to give our customers the very best prices, that's why we continually monitor our prices to keep ahead of our competitors.
However, if you find the same product cheaper, supplied by a UK authorised dealer, brand new, boxed and in stock, WE WILL TRY to match or beat their price prior to purchase.
See more terms here








Key features of the LG US90TY Wireless 5.1.3ch Soundbar & Subwoofer include:
- Wireless connectivity for easy setup and placement
- Dolby Atmos and DTS:X support for realistic, 3D sound
- Adaptive Sound Control for optimized audio based on content
- High-resolution audio playback for crystal-clear sound quality
- AI Sound Pro technology for enhanced audio performance
With its sleek design and advanced features, the LG US90TY Wireless 5.1.3ch Soundbar & Subwoofer is the perfect addition to any home theater setup. Experience immersive sound like never before with this premium audio system.
| Manufacturer | LG |
|---|---|
| GTIN | 8806096036914 |
| Model Number | US90TY |
| Delivery Cost | 0 |
| Delivery Time | 1-3 Days |
| HDMI Ports | 1x Input / 1x Output |
| Bluetooth | Yes |
| Colour Group | Black |
| Product Range | Soundbars Wireless Connectivity |
| Width | 125 cm |
| Height | 6.3 cm |
| PSTI Compliance | <p>PSTI Compliance - <a href="https://euronics.a.bigcontent.io/v1/static/UK PSTI security reg_Soundbar_2024_MBM67566109" target="_blank">Download certificate</a></p> |
| Product Dimensions | 6.3cm x 125cm x 13.5cm |
| Dolby Atmos | Yes |
| Subwoofer type | Wireless |
| Total power | 570W |
| Number of channels | 5.1.3 |
| Dolby Digital Plus | Yes |
| Features | Cinematic 3D sound, Advanced AI room calibration, A perfect match for LG TVs |
| HDMI | Yes |
| USB | Yes |
| Package Contents | Soundbar, Subwoofer, Remote control, batteries x2, HDMI cable, wall-mount bracket, user manuals |
| Shipping Width | 26.1 cm |
| Shipping Weight | 22.16 kg |
| Shipping Height | 57.2 cm |
| Wi-Fi | Yes |
| Weight | 5.65 kg |
| RMS Output Power | 570W |
| Key Feature 2 | Advanced AI room calibration |
| Key Feature 3 | A perfect match for LG TVs |
| Key Feature 1 | Cinematic 3D sound |
| Colour | Black |
| Product Type | Soundbar & Subwoofer |
| Product Category Group | CE |
| Additional Information | Cinematic three dimensional sound with Dolby Atmos, Truly Immersive 5.1.3ch Home Cinema Sound, A perfect match with LG TVs, Smart and open connectivity, Advanced AI Room Calibration |
| Bluetooth | Yes |
| Shipping Depth | 134.5 cm |
| Depth | 13.5 cm |
| Discontinued Status | discontinued |




